Zastupitelé Prahy 1 hodiny jednali o stavbě WC na Petříně

Vložil
ČTK
23.10.2019 07:50
Praha

Praha - Zastupitelé Prahy 1 dnes po několikahodinovém jednání neschválili návrh opozice na odmítnutí stavby zázemí s veřejným WC ve Velké strahovské zahradě na Petříně. Proti stavbě protestují místní obyvatelé. Rada městské části v minulosti rozhodla, že plán "splňuje všechny náležitosti pro realizaci", v zásadě stejné usnesení dnes schválili i zastupitelé. Stavbu plánuje magistrát, jehož zástupci podle dosavadních vyjádření za projektem stojí. Kritici tvrdí, že jde o necitlivý zásah do kulturně a přírodně významné lokality.


Plán magistrátu zahrnuje stavbu dvojpodlažního objektu zahradního zázemí. V přízemí mají vzniknout veřejné toalety. Budova bude částečně zapuštěna do terénu. Mezi stavbu a vstupní bránu z Vlašské ulice je navržena nová vyhlídka s posezením. Proti záměru magistrátu vznikly spolky Petřín pro život a Petřínská iniciativa. Nelíbí se jim, že území, dosud téměř nedotčené turisty, přitáhne jejich pozornost, a místní tak přijdou o jedno z mála míst v centru, kde mohou relaxovat.

Schválit negativní stanovisko městské části k projektu navrhla zastupitelka ODS Eva Špačková, radnice by se podle ní měla postavit za zájmy obyvatel Prahy 1, z nichž více než 2000 podepsalo petici za zastavení stavby. Na jednání zastupitelstva vystoupily také zástupkyně spolků, které proti plánu města protestují.

"Není to žádné bingo, ale také to není žádný průšvih," komentoval plán radní Petr Kučera (Zelená pro jedničku). Zástupci koalice uvedli, že projekt se připravuje roky, územní rozhodnutí dostal v červnu loňského roku a radnice nyní v zásadě může jenom říct svůj názor na již povolenou stavbu, jejímž investorem není.

Zastupitelé po několikahodinové diskusi nakonec na návrh Kučery schválili usnesení, které v zásadě kopíruje dřívější stanovisko rady. Projekt zázemí s WC podle něj "splňuje všechny náležitosti pro realizaci", usnesení zároveň zahrnuje požadavek vůči magistrátu, aby zpracoval plán rozvoje a správy Petřína se zapojením obyvatel.

Radnice vyzvala vedení hlavního města také k tomu, aby u všech významných projektů včas informovalo obyvatele a zapojovalo je do přípravy. Zastupitelé zároveň odmítli vybudování nového vchodu do petřínských zahrad od Nerudovy ulice, od čehož už vedení magistrátu ustoupilo. Opozice označila schválené usnesení za vágní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články