Národní technická knihovna otevře v září 2009

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
05.06.2008 18:25
Praha

Praha - Národní technická knihovna (NTK), která vyrůstá na Flemingově náměstí v Praze 6, začne půjčovat knihy v září 2009. Novinářům to dnes řekl ředitel Státní technické knihovny Martin Svoboda. V současné době je hotová hrubá stavba a vnitřní obvodový plášť budovy. Je energeticky úsporná a náklady budou zhruba 2,25 miliardy korun. Podle autorů návrhu má být knihovna hlavně vstřícná a přirozená.

    "Dům je zajímavý tím, že má jednoduchý tvar, který ale není triviální. Není to ani krabice ani koule, ale něco mezi," řekl ČTK architekt Petr Lešek. Budova bude mít šest nadzemních podlaží, která budou určena pro veřejné prostory knihovny a její administrativní zázemí, a tři podzemní podlaží s parkovištěm a depozitářem knih. Nyní se u stavby montují vnitřní instalace a vnější plášť.
    V přízemí by měl být přednáškový sál, kavárna, noční studovna, návštěvnické centrum nebo pobočka Městské knihovny Prahy 6. V dalších patrech pak budou regály s knihami, počítačové učebny a individuální a skupinové studovny. "Místa, kde se bude studovat, jsou umístěna po obvodě nebo u atria, tedy u světla," vysvětlil architekt knihovny Roman Brychta. Při vstupu do atria se podle něj lidé budou hned dobře orientovat, uvidí totiž celý prostor a schody, po kterých se dostanou nahoru.
    "Hlavní požadavek byla flexibilita, pokud možno otevřené prostory, které se dají snadno přepříčkovat, až to za deset let přestane vyhovovat, tak se dají příčky jiné," uvedl Svoboda. K otevřenosti prostoru podle Leška pomohly i velké vzdálenosti mezi sloupy, což umožňuje menší počet nosných konstrukcí. "Prostor bude plný knížek a lidí, nic jiného," uvedl.
    I když knihovna z některých prostor získá peníze z pronájmu, na provoz to ani zdaleka nebude stačit. "Žádná knihovna na světě si nevydělá ani na svůj provoz, naprosto, totálně a beznadějně," uvedl Svoboda.
    V budově bude sídlit Státní technická knihovna, Ústřední knihovna ČVUT a Ústřední knihovna VŠCHT. Instituce ale stále nemají dořešené vztahy, nemají jasno ani v tom, jak budou služby dohromady provozovat. Také se neví, kolik zaměstnanců bude v knihovně pracovat. "Řeší se (smlouvy), vstoupili jsme do pokročilé fáze jednání, já doufám, že než otevřeme, budeme mít všechno smluvně podchyceno," uvedl Svoboda. Ve hře jsou podle Svobody buď smlouvy mezi třemi samostatnými partnery, nebo vznikne sdružení podle občanského zákoníku.
    Spotřeba energie by měla být oproti podobným budovám o desítky procent nižší. K tomu dopomůže půdorys knihovny, který se bude podobat zaoblenému čtverci. Čím více se totiž tvar půdorysu blíží kruhu, tím se její povrch méně ochlazuje nebo ohřívá. Provětrávání a chlazení budovy bude automatické. "Spoléháme se na přirozené větrání, dokážeme ovládat část oken, třeba přes noc se v létě ochladí, to je levná věc," vysvětlil Lešek. Na střeše budovy vyroste zeleň, která bude fungovat jako akumulátor a regulátor odtoku dešťové vody. Pro chlazení a ohřev vzduchu se bude využívat technologie temperování betonového jádra, která spočívá v tom, že celá hmota stropů slouží pro akumulaci tepla či chladu. "Baví nás objevovat nové technologie, které tady nejsou, a přinášet je sem," dodal Brychta.
    Budova pojme 1,7 milionu svazků. Při stěhování by výpadek v půjčování knih Státní technické knihovny měl být podle Svobody minimální. Na přesun se bude knihovna připravovat už o letošních prázdninách, kdy bude mít otevřeno jeden den v týdnu. Knihy dostanou také nové štítky, čtečkou pak bude možné například zkontrolovat, jestli jsou publikace v regálu narovnány správně.
    Financování stavby je zajištěno formou dlouhodobého úvěru se splatností do roku 2014. Autorem architektonického návrhu knihovny je ateliér Projektil Architekti, výběrové řízení na výstavbu a financování budovy vyhrála skupina Sekyra Group.
   
    Údaje o knihovně:
    Užitková plocha budovy: 38.661 metrů čtverečních
    Odhadovaný počet návštěvníků: 900.000 ročně
    Volně přístupné knihy: 700.000 svazků
    Informační terminály: 30
    Přednáškový sál: 232 míst
    Kavárna: 150 míst
    Stání pro automobily: 299
    Stání pro kola: 200
    Studijních míst: 1286
    Individuální studovny: 29
    Týmové studovny: 18
    Počítačové učebny: 4
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
take to jde, kdyz se to umi
Dr. Lusciniol
06.06.08 06:15
Re: take to jde, kdyz se to umi
Květa
06.06.08 09:52
zobrazit všechny komentáře

Související články