Technická knihovna opouští po desítkách let Klementinum

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
15.06.2009 10:40
Praha

Projektil architekti

Praha - Z pražského Klementina se po desítkách let dnes začaly stěhovat fondy Státní technické knihovny (STK). Technická literatura bude od září přístupná v nové budově v Praze Dejvicích. Přibližně půl milionu knih se bude stěhovat několik týdnů, od 1. srpna by v nové Národní technické knihovně (NTK) chtěli spustit zkušební provoz.

    Stěhovací firma dnes ráno přistavila na nádvoří Klementina jeřáb a po něm sjíždějí na vozíčku knihy z okna knihovny do nákladního auta. Stěhují se tak jen novodobé fondy, technická knihovna má ve svých sbírkách i vzácné tisky staré několik staletí, ty se budou stěhovat jiným způsobem. Zakázku na stěhování vyhrála ve veřejné soutěži firma Stahl. Podle mluvčího knihovny Pavla Procházky bude stěhování stát téměř pět milionů korun.
    S více než 1,5 milionem svazků má být NTK největším pramenem technické literatury v České republice. Uživatelům slibuje komfort služeb, přes 1300 studijních míst a téměř 600 míst relaxačních. V celém objektu bude WiFi signál, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovna, možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih i kavárna.
    S novou budovou se podle Procházky zcela mění i způsob fungování knihovny. Zatímco dosud se 90 procent publikací půjčovalo "přes pult", tedy tak, že si čtenář knihu musel na dálku objednat a pak si ji jít vyzvednout, v nové budově bude 600.000 knih ve volném výběru. Tomu předcházelo sedm let práce, digitalizovaly se veškeré katalogy a všechny knihy budou opatřeny speciálním čipem.
    "Chceme především nabízet možnost volby," říká Procházka o novém systému knihovny. Každý uživatel knihovny by podle něj měl kteroukoli knihu rychle a snadno najít; kdo ale bude potřebovat pomoc, dostane ji. Čtenář si bude moci vybrat mezi společnou studovnou nebo malou studovnou, kde bude mít soukromí.
    NTK vznikla na Flemingově náměstí podle návrhu studia Projektil a přišla na 2,25 miliardy korun. Veřejnost v knihovně najde fondy Státní technické knihovny a část fondů knihoven ČVUT a VŠCHT. Od 1. července bude mít knihovna nový status, kterým se mění ze Státní technické knihovny na Národní technickou knihovnu.
    Přestěhováním STK z Klementina se v barokním areálu, sídle Národní knihovny (NK) uvolní prostory. Zmíněných 600.000 knih, které se odstěhují, jsou ale jen zlomkem toho, co NK spravuje. Získané místo tedy dlouhodobé prostorové problémy NK neřeší. Do prostor po STK se měla původně stěhovat Slovanská knihovna, nyní se NK rozhodla používat je podle potřeby tak, jak budou pokračovat opravy klementinského areálu. "Bude to takový vyrovnávací prostor," řekl ČTK Eva Štanská z NK.
    NK i po krachu projektu s blobem Jana Kaplického stále počítá s případnou stavbou nové budovy. Zatím dostavuje depozitáře v Hostivaři a plánuje rekonstrukci Klementina. Zvažuje i poměrně zásadní zásahy do architektury národní kulturní památky, zatím není zřejmé, v jakém rozsahu by se mohly uskutečnit.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
......................
Petr
15.06.09 02:37
ach jo
n
15.06.09 07:08
Petovi:
takyarchitekt
16.06.09 01:28
odpusťte laikovi kritiku...
šárka
16.06.09 07:12
ad Šárka
Václav
16.06.09 10:20
zobrazit všechny komentáře

Související články