MPSV má předložit zákon o sociálním bydlení

Vložil
ČTK
30.12.2016 22:10
Praha

Praha - Zákon o sociálním bydlení by měla v roce 2017 předložit ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Prosazovat chce i model výraznější valorizace penzí. Do podzimních voleb připraví návrh na zvýšení minimální mzdy pro další rok. Čeká ji také prosazování otcovské dovolené či kratší rodičovské s vyšším příspěvkem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před nedávnem shrnul deset hlavních úkolů vlády do voleb. Polovina z nich připadá ministerstvu práce a jeho šéfce, nebo se na nich podílejí. Předseda vlády zmínil zákon o sociálním bydlení, normu o zálohovém výživném, zvednutí nemocenské dlouhodobě nemocným, návrh na růst minimální mzdy od ledna 2018 a také návrh na zvýšení platů ve veřejném sektoru.

Zákon o sociálním bydlení měl podle původních plánů platit už od ledna 2017. Přípravy ale nabraly zpoždění, na podobě normy nepanuje shoda ani v koalici. Zástupci organizací na pomoc lidem v tísni i některých měst, akademici a někteří politici se obávají, že se složitý zákon už nepodaří do voleb přijmout. Panují ale i obavy z toho, že ministerstvo práce nakonec předloží okleštěnou normu, aby se stihla projednat a prosadit.

Podle plánů resortu by od června měly v Česku začít vznikat ošetřovatelské domy, které by poskytovaly sociální i zdravotní služby. Od září by pak měla platit komplexní novela o sociálních službách. Ministerstvo práce navrhuje také snížení sociálních odvodů rodičům více dětí, zvýšení nemocenské dlouhodobě nemocným a zavedení ošetřovatelského volna pro ty, kteří se starají o nemohoucí členy rodiny. Některé z novel ale ještě nejsou hotové, ty dokončené kabinet zatím neprojednal. Není tak jasné, jestli se plány vůbec do voleb stihnou prosadit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články