Zákon o sociálním bydlení by mohl být přijat dřív než za 2,5 roku

Vložil
ČTK
07.04.2014 20:15
Praha

Sociální bydlení v Paříži
Praha - Zákon o sociálním bydlení by mohl být podle náměstkyně ministryně sociálních věcí Zuzany Jentschke Stöcklové přijat dříve než za 2,5 roku, jak to naplánovala vláda. S přípravou mají pomoci i neziskové organizace a lidé, kteří o byt přišli. Shodli se na tom dnes účastníci diskuse, která se konala v Senátu.
    Zrychlit přípravu zákona kvůli jeho aktuálnosti a potřebnosti chtějí jak komunální politici, tak prezident Miloš Zeman. "Zákon o sociálním bydlení by měl být schválen co nejdříve," tlumočil koncem března prezidentův postoj jeho mluvčí. Podle něj je pravděpodobné, že Zeman téma otevře na jednání vlády, kterou navštíví zřejmě v květnu.
    Debatu v Senátu uspořádala jeho místopředsedkyně Miluše Horská ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení. Podle ní musí vzniknout meziresortní skupina, která zpracuje dosud shromážděné materiály k tomuto tématu, a je třeba stanovit harmonogram projednávání. Zástupci ministerstev, veřejné ochránkyně práv, Agentury pro sociální začleňování, neziskových organizací a obcí by pak měli najít shodu na základních parametrech zákona o sociálním bydlení.
    Mezi hlavními principy zákona by podle ombudsmanky Anny Šabatové mělo být to, že bydlení je základní právo. Nárok na bydlení by měl být odvozen od potřeb, nikoli od kategorií lidí a sociální bydlení by mělo být standardní bydlení v bytech na přiměřené úrovni, ne v ubytovnách.
    Zákon by se měl podle mluvčí Platformy pro sociální bydlení týkat nejen těch, kteří bydlení ztratili, ale také těch, kterým tento osud hrozí, tedy seniorů a rodin s malými dětmi. Podle zástupce Agentury pro sociální začleňování se problémy se ztrátou nebo udržením bydlení týkají v Česku zhruba jednoho milionu lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články