Moravská Třebová zahajuje opravu rozhledny Pastýřka

Vložil
ČTK
17.07.2019 09:15
Moravská Třebová

Moravská Třebová - Příští týden začnou opravy rozhledny Pastýřka u Moravské Třebové na Svitavsku, stará je deset let. Radnice ji v únoru zavřela kvůli špatné statice. Znovuotevření město plánuje 1. září. ČTK to řekl mluvčí města Václav Dokoupil.


Při pravidelné kontrole odborníci v zimě zjistili zhoršený stav dřevěného sloupu, který napadla dřevokazná houba. Město se proto rozhodlo rozhlednu zavřít a neriskovat případnou nehodu. Poškozený sloup odborná firma vymění za ocelový.

"Docílíme požadované bezpečnosti a pokud možno i původního vzhledu rozhledny. Samotná montáž ocelového sloupu je složitý úkon, aby nedošlo při odstranění původního dřevěného prvku k deformacím konstrukce," řekl Dokoupil.

Město předpokládá, že rozhlednu otevře 1. září, případně už v srpnu. Náklady na opravy by neměly přesáhnout 150.000 korun. Radnice Pastýřku otevřela v roce 2009. Turisté ji najdou v lokalitě na Pastvisku ve výšce 516 metrů na mořem. Z výšky 27 metrů nabízí lidem výhled na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.

Rozhlednu tvoří dřevěná věž a ocelové vřetenové schodiště. Stavba má železobetonové základy a navrhl ji rodák z Moravské Třebové Jan Škoda. Na místě původně stála rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články