Městský dům v Přerově čeká další investice za více než 17 mil. Kč

Vložil
ČTK
20.02.2024 07:30
Přerov

Přerov - Historický Městský dům v Přerově stojící na náměstí TGM se dočká další investice. Půjde o novou vzduchotechniku a vytápění, které nahradí dosavadní dosluhující technologii. Veřejnou zakázku za zhruba 17,4 milionu korun dnes schválili přerovští zastupitelé. Na akci chce město získat dotaci z modernizačního fondu ministerstva životního prostředí, řekl dnes zastupitelům náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO). S výměnou vzduchotechniky a instalací vytápění by město chtělo začít ještě letos.


Moderní systém by měl zahrnovat vzduchotechniku s rekuperací, tedy se zpětným získáváním tepla. V objektu, který je kulturní památkou, bude provedena i kompletní rekonstrukce stávajícího systému vytápění. Dosavadní technologie je podle zástupců radnice již na hraně použitelnosti, je zastaralá a energeticky náročná. "Je to věc opravdu nutná, jde o havarijní stav. Zavázali jsme se, že do opravy Městského domu budeme průběžně investovat, protože by nás to stejně dříve nebo později dohnalo," řekl zastupitelům náměstek Lichnovský.

Podle něj byl projekt již delší dobu nachystán, město by chtělo využít v modernizačním fondu ministerstva i nový dotační titul. "Žádost můžeme podávat do června, nyní zpracováváme energetický posudek. Předpokládáme, podle soutěže, že bychom s realizací mohli začít v červnu nebo v červenci a končit v říjnu nebo listopadu letošního roku," doplnil Lichnovský.

Secesní dům, který je kulturní památkou a centrem kulturního dění ve městě, prošel v minulosti mnoha úpravami interiéru. Největší rekonstrukce se v objektu odehrály v minulém století ve 30. a 80. letech. Stavební práce byly zaměřeny nejen na dispoziční úpravy vnitřních prostor, ale i na provedení údržbových prací, instalaci nových sítí a zajištění statiky. V roce 2017 dostal Městský dům nová okna, o čtyři roky později zde odborníci vyměnili dubové parkety ve velkém sále a předsálí a renovovali parkety na jevišti a v malém sále. Pořízeno zde bylo i moderní scénické osvětlení.

Historický Městský dům stojí na Masarykově náměstí od roku 1897 a patří k největším a nejvýznamnějším restauračním a zároveň kulturním zařízením ve městě. Konají se tam divadelní představení, koncerty i plesy. Jde o architektonicky významnou stavbu, která je v majetku Přerova. Nabízí hostům 80 míst v restauraci, 20 v salonku a 30 v kavárně, sál je pak určen pro 410 návštěvníků a na balkóně je 120 míst ke stání.
0 komentářů
přidat komentář

Související články