Magistrát dostal darem dokumentaci k Průmyslovému paláci

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
25.11.2008 15:55
Praha

Praha - Pražský magistrát dostal darem originální dokumentaci k Průmyslovému paláci, jehož levé křídlo v říjnu zcela zničil požár. Novinářům ji dnes ukázal primátor Pavel Bém (ODS). Dodal, že materiály z roku 1891 městu věnoval soukromý dárce, který si nepřeje být jmenován.
    "Je to malý zázrak," řekl Bém. Materiály dostal primátor v neděli, dnes je představil pražským radním. Z plánů teď bude podle primátora vypracována nová dokumentace, podle níž může být Průmyslový palác dostavěn. Ta ale bude muset splňovat současné parametry protipožární ochrany. Je tudíž možné, že nové křídlo nebude přesnou kopií původního.
    Podle Béma je vlastníkem dokumentace stát, metropole teď bude muset vyřešit, jak materiál získat do vlastnictví Prahy. Časem by se mohl stát součástí sbírek Muzea hlavního města Prahy a mohl by být také vystaven. "Plány jsou mimořádně půvabné, je to krásný kus archiválie," dodal Bém.
    Materiály hledala Praha zatím v Národním technickém muzeu, tam ale nebyly. Magistrát tak uvažoval o tom, že plány překreslí z historických časopisů z roku 1890, kde jsou zachyceny.
    Magistrát chce, aby palác dostavěla do konce září 2010 společnost Incheba, která holešovické výstaviště provozuje. Kvůli tomu chce město s Inchebou nejpozději v prvních prosincových dnech podepsat dodatek k nájemní smlouvě, v kterém by se společnost zaručila, že palác obnoví z pojistky a zbytek případně doplatila ze svého. "Asi se jim do toho moc nechce, ale věřím, že to podepíšou," řekl dnes ČTK radní Milan Richter. Pokud by Incheba na dodatek nepřistoupila, město jí chce vypovědět smlouvu.
    Požár na Výstavišti v Holešovicích podle policie nejspíš způsobila technická závada. Oheň vznikl v jednom z výstavních stánků, který byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent. Ve stánku prý byly hořlavé spreje určené k  čištění zařízení zubařské ordinace, které v ohni explodovaly. Vyhořelo levé křídlo historické budovy, zůstala z něj jen část obvodových zdí.
    Podle prvních odhadů oheň zničil majetek až za miliardu korun. Incheba uvedla, že celý areál Výstaviště pojistila částkou 2,5 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články