Praha zřejmě odstoupí od smlouvy na pronájem Výstaviště

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
31.01.2009 11:50
Praha

Praha - Hlavní město zřejmě odstoupí od smlouvy na pronájem Výstaviště, kterou má se společností Incheba. Městští právníci nyní výpověď připravují. Pokud se město s Inchebou v příštích týdnech nedohodne na dodatku, který by měl zaručit obnovu požárem poničeného Průmyslového paláce, bude se návrhem výpovědi v únoru zabývat městská rada. ČTK to řekl radní Milan Richter (ODS).
    Praha sepsala v listopadu dodatek ke smlouvě na pronájem Výstaviště, podle něhož by mělo být zničené křídlo Průmyslového paláce postaveno do konce září 2010. Incheba by ho měla obnovit z peněz z pojistky. Pokud by peníze vyplacené od pojišťoven na rekonstrukci nestačily, Incheba by musela obnovu doplatit z vlastních peněz. Naopak pokud by investovaná částka byla nižší než pojistné, zbytek peněz by Incheba měla převést na Prahu.
    Hlavní město chtělo dodatek uzavřít do 9. prosince, podle magistrátu se ale jednání s  Inchebou příliš protahují a stále nespějí ke konci.
    "Požádal jsem ředitele odboru obchodních aktivit, aby připravil možnost odstoupení od smlouvy," uvedl Richter. Podle něj bude dva až tři týdny trvat, než právníci návrh zpracují. "Když do té doby nedojde k dohodě, předložím materiál do rady," dodal. Podle Lidových novin by pro vypovězení smlouvy byl i primátor Pavel Bém (ODS) a jeho první náměstek Rudolf Blažek (ODS). Město je podle Richtra připraveno i na soudní řešení sporu.
    Iniciativa města Inchebu překvapila. "Několikrát jsme veřejně deklarovali a nadále deklarujeme naši ochotu a iniciativu s magistrátem hlavního města komunikovat a dohodnout se na racionálních a vzájemně vyvážených podmínkách spolupráce," sdělil ČTK mluvčí Incheby Radovan Ježovič. Dodal, že vyjádření radních mohou být zavádějící, mohou Inchebu poškozovat a vyvolávat nátlak.
    Kvůli zatím nepodepsanému dodatku Praha odložila také přesun expozice obrazů Slovanská epopej z Moravského Krumlova do Křižíkova pavilonu na Výstavišti. Díla Alfonse Muchy se měla do metropole přestěhovat letos na jaře, nyní je jasné, že na moravskokrumlovském zámku zůstanou minimálně do konce června.
    Smlouva s Inchebou je pro město údajně nevýhodná, Richter už před časem tvrdil, že je téměř nevypověditelná. Výměnou za výhodný nájem ve výši deset milionů korun ročně se Incheba ve smlouvě zavázala, že do areálu do roku 2015 investuje miliardu korun. Část měla investovat už v minulých letech, to se ale nestalo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články