Liberec bude územní plán schvalovat asi ke konci roku 2021

Vložil
ČTK
31.12.2020 09:05
Liberec

Liberec – Nový územní plán Liberce budou zastupitelé města schvalovat zřejmě až na konci příštího roku. Ještě před tím ale musí radnice uspořádat opakované veřejné projednání. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) očekává, že bude na konci dubna či na začátku května. "Poté vyřídíme poslední námitky, které přijdou po tomto opakova- ném projednávání. A zhruba v létě by se mohlo začít pracovat na takzvaném čistopisu územního plánu," řekl primátor.


Platnost současného územního plánu Liberce skončí v roce 2022. Na vytvoření nového, jenž by měl řešit rozvoj pátého největšího města v zemi v příštích 20 až 30 letech, pracuje radnice od roku 2007. Očekávaný termín schválení město už několikrát posunulo, původní byl už v roce 2015. Současný návrh opozice kritizuje, podle v řadě případů jde podle ní proti tomu, co občané požadují. Příkladem je vytvoření průmyslové zóny vedle letiště v Ostašově nebo převedení ploch takzvaně smíšených do ploch průmyslu, což zasáhne městské části Vesec a Doubí.

Podle Zámečníka ale vedení města jen dopracovává návrh vytvořený jejich předchůdci. "Snažili jsme se víceméně neměnit ten předchozí stav, protože jsme přebírali územní plán s vizí, že ho schválíme tak jak je. A jen v několika málo případech jsme rozpracovali strategické změny, které v návrhu nového územního plánu nejsou," řekl primátor. Patří k nim podle něj stavby nového sídla záchranné služby nebo domu seniorů v ulici Krejčího.

Radnice dostala k návrhu nového územního plánu dosud kolem 3300 námitek. Z toho zhruba 600 je po posledním veřejném projednání v červnu 2018. Podle primátora vyhověli zhruba 30 námitkám, které nemají ale žádný zásadní vliv. "V drtivé většině jsme nevyhověli právě proto, že by to buď zbržďovalo přijetí územního plánu anebo by to vytvářelo nějaký precedens, kdy bychom někomu vyhověli, ale jinému ne. To si nemůžeme dovolit," řekl Zámečník. Při opakovaném veřejném projednávání podle něj představí jen změněné části. "Pakliže přijdou poté námitky k neměněným částem, tak budou zamítnuty, už jenom z principu," dodal liberecký primátor.
0 komentářů
přidat komentář

Související články