Liberec má hotový návrh nového územní- ho plánu, schvalovat se bude v únoru

Vložil
ČTK
05.01.2022 18:25
Liberec

Liberec – Liberec téměř po 15 letech dokončil návrh nového územního plánu. Náklady na jeho vytvoření včetně mezd si za tu dobu vyžádaly zhruba 40 milionů korun. Zastupi- telé budou nový územní plán schvalovat na konci února. Novinářům to dnes řekl primá- tor Jaroslav Zámečník.


"Územní plán počítá s tím, že by Liberec měl mít výhledově 110.000 obyvatel," řekl. Nyní jich má páté největší město v zemi zhruba o 6000 méně. Podle primátora se v novém plánu počítá s dobudováním vnitřního městského okruhu i výstavbou až 10.500 bytů včetně domů, nemělo by to ale být nahodile ve volné krajině. "Jsme často kritizováni, že územní plán způsobuje rozlézání do krajiny. Já to hodnotím tak, že územní plán (návrh nového) omezuje toto rozlézání do krajiny," řekl Zámečník. V návrhu je zapracován i systém zeleně, takzvané zelené pásy, navržený předchozím vedením radnice. Zeleň zabírá podle primátora zhruba 48 procent ze 102 km² Liberce.

Na vytvoření územního plánu, který by měl upravit rozvoj krajského města v příštích 20 až 30 letech, pracuje radnice od roku 2007. Způsob jeho přípravy opozice dlouhodobě kritizuje. Opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL) je sice na jednu stranu rád, že se blíží k závěru, na druhou stranu ale považuje současný návrh za koncepčně zastaralý, nemoderní a v několika částech města podle něj lidem zhorší životní prostředí. "Je postaven na dávno překonané představě, podle které se město rozvíjí tím, že se staví nové silnice a zastavují nové a nové plochy. Dnes přitom víme, že tento přístup jen vede k čím dál většímu používání aut, a k tomu, že se lidem vzdaluje možnost odpočinku v přírodě. O ekologických dopadech ani nemluvě," uvedl Baxa.

Během celého procesu pořízení nového územního plánu dostala radnice přes 3500 námitek a připomínek. Primátor už dříve uvedl, že vyhověli jen asi pěti procentům z nich, které nic zásadního neovlivňovaly. Výraznější změny v návrhu vytvořeném za minulého vedení města současné vedení nechtělo dělat právě kvůli tomu, aby bylo možné nový územní plán přijmout co nejrychleji. I tento přístup opozice kritizuje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články