Kvůli demolici Štvanice čelí radní Udženija trestnímu oznámení

Vložil
ČTK
30.05.2011 21:40
Praha

Alexandru Udženiji podané trestní oznámení upřímně pobavilo.
Praha - Sdružení Acta non verba (ANV) se rozhodlo kvůli bourání zimního stadionu na Štvanici dnes podat trestní oznámení na pražskou radní Alexandru Udženiji (ODS). Trestného činu se podle ANV dopustila tím, že nařídila demolici památkově chráněného stadionu. ČTK to řekl Vojtěch Razima z ANV. Udženija pochybení odmítá s tím, že pouze respektovala rozhodnutí stavebního úřadu. Demolice stadionu, na kterém mimo jiné odehrála československá hokejová reprezentace legendární zápasy, začala v sobotu.
     "Existuje důvodné podezření, že je demolice nezákonná a byl spáchán trestný čin," řekl ČTK Razima. Acta non verba magistrát a Udženiji kritizuje, podle zákona prý za památkově chráněnou budovu odpovídá její vlastník, kterým je v tomto případě město. "Alexandra Udženija měla povinnost jako radní pro majetek o kulturní památku pečovat," dodal.
     Udženija vinu popírá. "Upřímně mě to pobavilo," reagovala radní na zprávu, že na ni ANV podá trestní oznámení. "Nevím, jestli můžu nést odpovědnost za něco, co nám nařídila státní správa," dodala.
     O  nutnosti stadion zbourat v pátek rozhodl stavební úřad Prahy 7. "Nebylo již možné dělat cokoli jiného. Podle posudku, který jsme dostali, hrozilo okamžité zřícení stavby," řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.
     Podle Razimy existují dvě možná vysvětlení pro jednání Udženije. "Buď je naprosto nekompetentní, nebo je zaplacená. V obou případech nemá na postu radní pro majetek co dělat," řekl. Vyzval proto primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby ji odvolal. Dodal, že podle ANV nepředcházelo demolici zákonné rozhodnutí a rozhodla o ní Udženija. "ANV si myslí, že kvůli tomu dostala zaplaceno od Meridianspa, která chce na místě postavit hotel," uvedl Razima.
     Udženija obvinění označila za naprosté nesmysly. "Zajímalo by mě, kdo financuje jeho proti mně, pár lidí by mě napadlo," poznamenala.
Udženija dále ČTK řekla, že dnes pověřila právníky, aby jednali se společností Meridianspa o ukončení smlouvy. Chce prosadit, aby na Štvanici zůstal zimní stadion a byla zde vybudována síň slávy.
     Smlouvu město a firma uzavřely před více než deseti lety. Meridianspa měla na jejím základě ostrov opravit a postavit na něm sportovní a relaxační centrum s bazénem a lázněmi. Zatímco část ostrova s tenisovými kurty již společnost převzala, zimní stadion dosud spravuje magistrát.
     Zda se podaří městu smlouvu ukončit, není jasné. Udženija přiznává, že by nerada zabředla do soudního sporu. Podle ní by mohl trvat několik let, během nichž by Štvanice dále pustla.
     "Čekáme, s čím přijde město. Naše nabídka platí. Pokud město řekne, že ji neakceptuje, tak musí přijít s nějakým návrhem a budeme o tom jednat," řekl člen představenstva německé skupiny Meridianspa Martin Kodeš. "Nebudeme ale stavět něco, proti čemu by město bojovalo," doplnil.
     Developer se prý ve smlouvě z roku 1999 zavázal k tomu, že bude investovat do veřejné zeleně na Štvanici. Park za desítky milionů obnoví, vybuduje cyklostezky a výměnou za to pak bude moci komerčně využít objekt zimního stadionu. Projekt počítal s demolicí památky a s výstavbou lázní a relaxačního centra. Se zachováním ledové plochy ani výstavbou nového zimního stadionu prý magistrát s investorem doposud nejednal.
     Kodeš popírá, že by měl na Štvanici stát hotel, jak uvádí ANV. Podle Udženije stavbu hotelu nepovoluje územní plán. Na místě musí podle ní vyrůst zařízení spojené se sportem.
     Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.
0 komentářů
přidat komentář

Související články