Policie: Radní jednala při demolici Štvanice v souladu se zákonem

Vložil
ČTK
18.08.2011 22:10
Praha

Praha - Pražská radní Aleksandra Udženija postupovala při nařízení demolice památkově chráněného zimního stadionu na Štvanici v souladu se zákonem. Policie sice prověřila trestní oznámení, které na ni podalo sdružení Acta non verba (ANV), na jejím jednání však nic trestného neshledala a případ uložila. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

    Radní měla podle ANV údajně v rozporu se zákonem nařídit demolici zimního stadionu místo toho, aby o kulturní památku jako zástupce vlastníka (Prahy) pečovala. "Ani po shromáždění podkladů od různých institucí nebyly ze strany policie zjištěny okolnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by se měly zahajovat úkony trestního řízení," sdělila mluvčí.
    Udženija již dříve odmítla jakékoli pochybení. "Nevím, jestli můžu nést odpovědnost za něco, co nám nařídila státní správa," uvedla. Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše o nutnosti stadion zbourat rozhodl stavební úřad Prahy 7. Podle posudku totiž prý hrozilo okamžité zřícení stavby.
    "Přijde nám to poněkud podivné, protože si myslíme, že nebyla prozkoumána celá materie trestního oznámení," řekl ČTK Vojtěch Razima z ANV. Sdružení se podle něj domnívá, že posudek, který původně počítal jak s variantou opravy, tak i demolice stadionu, byl na nátlak magistrátu upraven pouze na možnost demolice. "Až budeme od policie o jejich závěru vyrozuměni, budeme žádat o přezkum," dodal Razima.
    Sdružení se také snaží zjistit, kolik finančních prostředků magistrát za demolici vydal, ale usiluje i o zmíněný posudek na demolici. Zatím však bez výsledku, přestože prý uplynula zákonná lhůta. "Kdyby magistrát utratil raději 30 milionů za sanaci jako pravděpodobně utratil za demolici, tak by stadion mohl ještě stát a nemuseli jsme podávat trestní oznámení," shrnul Razima.
    Stadion byl uzavřen na začátku ledna kvůli špatnému technickému stavu, propadla se v něm střecha. Stavební úřad Prahy 7 následně na konci května nařídil jeho demolici. S ní ale nesouhlasil například Národní památkový ústav. Odbor památkové péče dal kvůli špatnému stavu stadionu pokutu magistrátu i bývalému nájemci, sdružení Apex-Club. Demolice skončila 28. června.
    Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.
0 komentářů
přidat komentář

Související články