Památkáři udělili za špatný stav Štvanice pokutu Praze i nájemci

Vložil
ČTK
07.06.2011 15:45
Praha

Praha - Za špatný stav zimního stadionu Štvanice má podle šéfa památkářů Jana Kněžínka zodpovědnost majitel, tedy hlavní město Praha, i bývalý nájemce, sdružení Apex-Club. Památkáři oběma uložili pokutu, řekl dnes ČTK Kněžínek. Stadion, který se v roce 2000 stal kulturní památkou, je nyní v  demolici.
     V pondělí dostal pokutu někdejší nájemce. Podle tiskové zprávy magistrátu dostalo sdružení Apex-Club pokutu 800.000 korun, a to kvůli "neplnění povinností, které mu ukládá památkový zákon". Oznámení o uložení sankce by měl bývalý nájemce stadionu obdržet dnes. "O uložení pokuty nájemci rozhodl odbor památkové péče magistrátu bezprostředně poté, co se seznámil se závěry aktualizovaného odborného znaleckého posudku ze dne 13. května," uvedl náměstek primátora Antonín Weinert.
     Již 5. dubna dal odbor památkové péče pokutu 150.000 hlavnímu městu jako vlastníkovi památky, a to z důvodu porušování povinností vlastníka kulturní památky. Rozhodnutí ale není pravomocné, protože se úřad proti němu odvolal k ministerstvu kultury. To se zatím nevyjádřilo.
      Sdružení Apex-Club si stadion pronajalo od hlavního města Prahy v roce 1998. Od roku 2008 se Praha snažila nájemní smlouvu vypovědět. Firma výpověď odmítla, spor proto řešil soud, který dal letos na jaře za pravdu majiteli budovy.
     Stadion byl na začátku ledna kvůli špatnému technickému stavu uzavřen. Na konci května začala rozhodnutím stavebního úřadu Prahy 7 jeho demolice. Se záměrem nesouhlasí Národní památkový ústav. Památkáři chtějí zachovat alespoň část konstrukce a některé vzácné předměty. Magistrátní odbor památkové péče v pondělí přikázal, aby byly zaměřeny a zadokumentovány odstraňované konstrukce.
Zimní stadion byl postaven v roce 1935 jako první umělé kluziště v hlavním městě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články