Praha vypoví smlouvu na pronájem Štvanice, rozhodli radní

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
08.11.2011 21:10
Praha

Praha - Praha vypoví smlouvu o pronájmu ostrova Štvanice se společností Meridianspa. Jednomyslně o tom dnes rozhodla rada hlavního města. Novinářům to na tiskové konferenci řekla radní Aleksandra Udženija (ODS). Vedení města se nepodařilo se zástupci firmy dohodnout na podmínkách, za kterých by Meridianspa od smlouvy odstoupila. Městu tak bude hrozit soud.

    Společnost chtěla na ostrově vybudovat sportoviště a wellness centrum, s opravou ale dosud nezačala. Štvanici chce nyní Praha opravit sama. "Chceme, aby Štvanice co nejdříve sloužila veřejnosti, musíme v této věci neodkladně jednat," poznamenala Udženija. Nyní plánuje připravit projekt, který by navrhl možnou úpravu ostrova. Část, na které jsou tenisové kurty, by se rozšířila o další sportoviště, v místech zbouraného zimního stadionu by mělo být kluziště.
    Rozhodnutí kritizuje sdružení Acta non verba. Obává se, že firma Prahu zažaluje u soudu a kvůli dlouhodobé nájemní smlouvě vysoudí desítky až stovky milionů korun. Možnou sankci nechtěla Udženija komentovat. "Zda se bude firma soudit, to bych nepředbíhala," řekla novinářům. Dodala, že soud považuje za "nejtransparantnější cestu" vyřešení sporu a stanovení případných sankcí.
    Smlouvu hlavní město s Meridianspa uzavřelo před více než deseti lety, a to na 88 let. Část pozemku již město firmě předalo, další parcely, na kterých stál památkově chráněný stadion, dosud spravuje magistrát. Stadion, který se kvůli špatné údržbě dostal do dezolátního stavu, byl v květnu zbourán.
    Udženija dostala za úkol do konce října domluvit podmínky, za kterých bude firma ochotna odstoupit od smlouvy. Jednání podle radní vypadala slibně, firma již na začátku září předběžně souhlasila s tím, že je ochotna smlouvu na revitalizaci ostrova zrušit. Dnes Udženija řekla, že jednání "nebyla lehká". Poznamenala, že zástupci firmy například vznesli požadavky, které na následné schůzi odvolali.
    Dnešní rozhodnutí rady se nezamlouvá šéfovi organizace Acta non verba Vojtěchu Razimovi, který dění kolem Štvanice dlouhodobě sleduje. "Zaplatili jsme za demolici, nyní zaplatíme řádově desítky nebo spíše stovky milionů korun na penalizaci," řekl ČTK. K takovému řešení podle něho kauza od počátku směřovala. Poznamenal, že magistrát odmítl sdružení poskytnout nájemní smlouvu. Domnívá se, že důvodem je to, že obsahuje ustanovení o výši pokuty v případě odstoupení od smlouvy. Udženiji vyzval k rezignaci.
    Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.
0 komentářů
přidat komentář

Související články