Kinu v radnici v Jablonci by se v budoucnu měla vrátit noblesa z doby vzniku

Vložil
ČTK
07.11.2023 22:25
Jablonec nad Nisou


Jablonec nad Nisou - Kino v budově historické radnice v Jablonci nad Nisou zřejmě čeká postupná rekonstrukce s cílem navrátit mu noblesu z doby jeho vzniku za první republiky. Zároveň by se měl zvýšit komfort pro návštěvníky, počet míst v sále klesne ze současných 410 na 321. Vyplývá to z architektonické koncepce, kterou dnes její autoři prezentovali novinářům. V budoucnu by v kině Radnice měla převládat červená a blyštivá mosaz, dojem luxusu by měly vnést i červené koberce vsazené do leštěné teracové dlažby.


"Na celé kino jsme začali pohlížet jako na městskou halu, kterou bychom rádi zpřístupnili širší veřejnosti i mimo promítací dobu. Je to velký prostor s určitou úrovní estetiky, kam by lidé mohli chodit odpočívat, duševně relaxovat a zapomenout na denní stres," popsal základní myšlenku projektu rekonstrukce architekt Pavel Nalezený ze studia Raketoplán.

Náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti) dnes novinářům řekl, že náklady na rekonstrukci kina zatím nedokážou odhadnout. Řádově to ale budou minimálně miliony, spíše desítky milionů, práce proto budou rozdělené na etapy. Projekt zahrnuje vstupní a schodišťové haly, chodby k sálu a balkónům, foyer s barem i kinosál. Jako první by měl přijít na řadu sál, práce začnou nejdříve za dva roky.

Kino v radnici funguje od jejího postavení, v provozu je od 29. října 1932. V té době patřilo mezi největší kina v republice, do hlediště a několika lóží se vešlo 1006 diváků. Postupně ale prošlo několika úpravami a modernizací, z nichž nejzásadnější byla rekonstrukce ze 70. let podle návrhu architekta Karla Fišera. Kapacita kina se při modernizacích postupně snižovala až na dnešních 410 míst

Podle náměstka důvodů pro další rekonstrukci je vícero. "Když se tady člověk projde, tak vidí, že trpí určitou zestárlostí a nekonzistentností interiéru. A ta atmosféra je taková, řekněme trochu rozpačitá. Ale tím úplně hlavním důvodem byl tlak kinařů, aby se zvýšil standard a pohodlí diváka. A to spočívá především v kvalitě sedaček, které jsou bohužel už prosezené. Oni na to upozorňují už několik let," řekl Chuchlík.

Podle něj by ale nemělo smysl jen měnit sedačky bez vize budoucí celkové podoby kina. "Cílem dokumentu, který teď získáváme od architektů, je mít dlouhodobou koncepci a názor na celkové řešení veřejně přístupných prostor kina. A my na základě této koncepce budeme zadávat jednotlivé projekty," dodal. Jako první by měl přijít na řadu sál, kde ubude sedaček pro zvýšení komfortu diváků. Změní se i sklon sálu, aby sedící ze zadních řad lépe viděli, jiné budou obklady, podhledy či osvětlení.

Jablonec má tři kina, kromě Radnice ještě Junior a Letní. Za rok mají kolem 60.000 diváků, z toho zhruba 2000 přichází na Kinofest, jehož šestý ročník bude tento týden od pátku do neděle. Za tři dny mohou diváci na jednu permanentku za 199 korun vidět až 20 filmů. V kině Radnice budou při něm otevírat nový, i když prozatímní bar, za který město zaplatilo přes 350.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články