Hradec Králové začal chystat nový tendr na stadion

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
13.03.2019 08:10
Hradec Králové

Hradec Králové - Město Hradec Králové bude chystat třetí tendr na výstavbu fotbalové arény nejvýše za 605 milionů korun bez DPH. Proti původnímu předpokladu to je nárůst o 55 milionů korun, který je daný zdražením stavebních prací. Podmínkou pro vypsání tendru je oprava vad v projektové dokumentaci. O opravě dokumentace bude město nyní jednat s projekční firmou. Rozhodli o tom dnes zastupitelé Hradce Králové.


Někteří zastupitelé pochybují o tom, že 605 milionů bude dost. "Za 605 milionů korun se nám žádná firma do soutěže nepřihlásí," řekl v diskusi zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM). Podle zastupitele Jiřího Langera (ANO) by stadion mohl po růstu cen stavebních prací stát 700 až 800 milionů. "Pokud uchazeči nabídnou vyšší cenu než 605 milionů, soutěž nebude pokračovat," řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Loni město na stadion vypsalo dva tendry, ale oba zrušilo. Poslední tendr na stadion zrušilo loni v listopadu nové vedení města tvořené koalicí ANO, ODS a Změny pro Hradec. Radnice si pak dala zpracovat dva posudky na posouzení projektu, ceny stavby a přepočet nosné konstrukce. "Posudky ukázaly zásadní podcenění finanční stránky a závažné nedostatky v dokumentaci," uvedl Bláha.

Původně radnice mínila, že stavba by mohla začít začátkem letošního roku. Nové výběrové řízení na stavební firmu by po úpravě projektové dokumentace mohlo být podle Bláhy vypsáno v druhé polovině letošního roku. Vítěz by, pokud vše půjde hladce, mohl být znám v 1. čtvrtletí roku 2020.

Opravu dokumentace bude město po projektantovi požadovat v rámci reklamačního řízení. "Projektant se minulý týden seznámil s reklamací a řekl, že k ní zaujme stanovisko," řekl Bláha. Chtěl, aby mu zastupitelstvo určilo termín, že do 21. května zastupitelům předloží zadávací dokumentaci pro novou soutěž. Tento termín zastupitelé nakonec z usnesení vyjmuli.

Záměrem města bude vypsat soutěž na stavbu celého stadionu najednou, zatímco dosud se uvažovalo jen o výstavbě dvou tribun a novém trávníku. Zbylé dvě tribuny se měly stavět později podle finančních možností města. Stavba celého stadionu naráz by proti rozdělení na etapy měla podle Bláhy ve výsledku stát méně. Radnice také bude chtít soutěž pro její urychlení uspořádat jako jednokolovou místo dosavadní dvoukolové.

Poslední tendr na dvě tribuny a trávník měl stanovenou maximální cenu 400 milionů korun. Podle Bláhy byla však tato cena podhodnocená a reálnější byla cena 550 milionů, s níž se původně kalkulovalo pro stavbu celé arény se všemi čtyřmi tribunami. Prodražení by vyvolalo například rozdělení stavby na dvě etapy, čemuž se chce město v nové soutěži vyhnout.

Stadion by měl mít kapacitu 10.000 diváků. Stavba má být největší investicí města za poslední léta. Více než 15 let připravovaný stadion má vzniknout na místě nevyhovujícího všesportovního stadionu z roku 1960.
0 komentářů
přidat komentář

Související články