Hotel na vrcholu libereckého Ještědu přivítá v pondělí opět hosty

Vložil
ČTK
25.05.2020 07:00
Karel Hubáček

Liberec - První hosty přivítá v pondělí i stejnojmenný hotel na vrcholu libereckého Ještědu. Kvůli koronavirovým opatřením ale museli snížit počet míst v restauraci na polovinu a také zkrátili její provozní dobu. Restaurace bude otevřená od 11:00 do 17:00. Ráno a večer bude k dispozici jenom hostům ubytovaným v hotelu, řekl dnes ČTK ředitel hotelu David Jiráček. Hotel a restaurace jsou proslulé svými jedinečnými výhledy, zájem o ubytování podle něj s blížícím se datem otevření stoupá. Už v pondělí je hotel z více než poloviny obsazený.


Hotel a vysílač Ještěd je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v Česku, Liberecký kraj usiluje o jeho zapsání na seznam památek UNESCO. Unikátní stavba, za kterou dostal architekt Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Veřejnosti slouží budova od roku 1973, posledních 20 let jsou vlastníkem České Radiokomunikace. Za pěkného počasí podle Jiráčka na vrchol hory vystoupá nebo vyjede kolem tisícovky lidí.

Interiéry liberecké dominanty prošly v minulých letech obnovou a jejich podoba se postupně vrací do podoby ze 70. let minulého století. Hotel má podle Jiráčka kapacitu zhruba 50 lůžek, restaurace asi trojnásobnou. Už dva týdny je v provozu bistro. "Museli jsme všechno připravit, protože když otevíráte po dvou měsících, je to jako byste nastartoval hospodu od začátku. Museli jsme komplet všechno vyčistit a umýt," řekl Jiráček. V hotelových pokojích podle něj zvýšili dezinfekci. "Aby hoteloví hosté byli sami na snídaních a večeřích, omezili jsme provoz pro veřejnost. Proto jsme prodloužili provoz v bistru a v Rohance," dodal.

Hotel a restaurace na Ještědu s stejně jako ostatní podobná zařízení uzavřel 14. března na základě rozhodnutí vlády, která tak chtěla ochránit zdraví obyvatel a zpomalit šíření nemoci covid-19. Výši ztráty způsobené uzavřením dnes nechtěl Jiráček komentovat. "Je to poměrně velká částka jako pro každou hospodu nebo hotel, který zavřel," řekl. Firma proto podle něj využila příspěvek na mzdy z programu ANTIVIRUS. Na Ještědu nepropouštěli, ale část zaměstnanců najímají jen na sezonu. "Smlouvy jim končily v březnu, nemohli jsme jim je bohužel prodloužit," dodal ředitel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články