Dvě budovy VŠCHT v Dejvicích propojí můstky ze skla a oceli

Praha – Historické budovy Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) ve Studentské ulici v pražských Dejvicích propojí dva můstky ze skla a oceli. První z nich o délce 25 metrů a výšce 4,6 metru instalují stavebníci ve středu 11. března. Můstek dopraví na místo v kuse po Evropské ulici a potom ho umístí mezi budovy pomocí jeřábu. Druhý by škola chtěla dodat zhruba o dva týdny později. Stavba za 60 milionů korun má zvýšit komfort pro studenty školy i požární bezpečnost. ČTK to dnes sdělil mluvčí VŠCHT Michal Janovský.


O stavbě můstků rozhodla VŠCHT v roce 2017, kdy vypsala architektonickou soutěž. Ze třech soutěžních návrhů byl jako vítězný vybrán návrh ateliéru ov-a. Peníze na stavbu jdou z dotací ministerstva financí, uvedl Janovský.

Přípravy na instalaci můstků se podle něj dělají již několik měsíců. "Konstrukce můstků se vyráběly na dílně a čeká je třicetikilometrový převoz ve finálním tvaru. Po jejich usazení na pilíře dojde k opláštění skleněnými prvky," řekl architekt VŠCHT Petr Šichtanc. Usazení můstku by se mělo stihnout vždy zhruba za jeden den, doplnil mluvčí. Sestavení konstrukce má na starosti firma Metrostav.

Podle Šichtance by stavba příliš neměla ovlivnit běžný provoz v kampusu. Při instalaci můstků na pilíře dvakrát zabere celou ulici a na krátkou dobu pak několikrát ještě část pěší zóny, řekl.

Na konstrukci obou můstků se podle mluvčího použilo 60 tun oceli. Hmotnost jednoho můstku bude přibližně 40 tun. Lávky budou 25 metrů dlouhé, 4,6 metru vysoké a tři až pět metrů široké, popsal. Dva železobetonové pilíře, které lávku ponesou, budou přisazeny k fasádám stávajících budov. "Pilíře budou obloženy soklovým kamenem a opticky sjednoceny s fasádou budovy," dodal Janovský. Můstky budou zastřešené.

Podle mluvčího není nápad na propojení obou budov VŠCHT nový. "Počítal s ním již architekt Antonín Engel ve svém návrhu dejvického kampusu z třicátých let 20. století. K jeho realizaci však nikdy nedošlo a v současných podmínkách již není možné tento návrh následovat, neboť byl založen na masivních zděných konstrukcích na pilířích a klenbách, které by významně zasahovaly do pěší komunikace a omezovaly dopravu," vysvětlil.

V dejvickém kampusu sídlí kromě VŠCHT také České vysoké učení technické (ČVUT), Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a Katolická fakulta Univerzity Karlovy. Svůj čas v něm tráví desetitisíce vysokoškolských studentů.

V letech 2006 až 2008 vyrostla na parkovišti v areálu kampusu nová budova Národní technické knihovny za více než dvě miliardy korun. V roce 2011 byla kousek od ní dokončena také novostavba fakulty architektury za více než jednu miliardu korun. Poslední velkou změnou v kampusu bylo v roce 2017 otevření nové budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, která stála zhruba na 1,5 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články