Dřevěné budovy v Pardubicích nejsou bývalou polní nemocnicí

Vložil
ČTK
07.12.2020 19:20
Pardubice

Atelier CMJN


Pardubice – Dřevěné budovy na okraji pardubického atletického stadionu na Dukle nejsou pozůstatkem velké polní nemocnice z první světové války. Zjistil to Národní památkový ústav, který se zabýval podnětem na zapsání objektu na seznam kulturních památek. Žadatel Dominik Barták z Pardubic proto návrh na památkovou ochranu stáhl. Barták to řekl ČTK.


Návrh podal, protože město chtělo dřevěné stavby zbourat, aby mohlo atletický areál v budoucnu modernizovat. "Budova byla mnohými považovaná za poslední pozůstatek bývalé vojenské nemocnice, byla svého druhu největší v Evropě. Ukázalo se, že budova byla na tomto místě postavená později," řekl Barták. Návrh proto stáhl, aby neblokoval investiční přípravy.

"Považuji to za otevření diskuze, začátek hledání cesty k důstojné a trvalé připomínce tohoto areálu, v kterém jako zdravotní sestra působila několik měsíců dcera pozdějšího československého prezidenta Masaryka Alice a kterým prošly statisíce vojáků," řekl Barták.

"My pravděpodobně založíme projektový tým. Chceme důstojnou připomínku," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Lazaret zvaný také karanténa se začal stavět v listopadu 1914, do jara vyrostlo 365 převážně dřevěných baráků obklopených dokola plotem. Ve městě tak vznikla vojenská válečná nemocnice pro 10.000 raněných ze všech bojišť první světové války. Areál se rozkládal na 80 hektarech, nemocnice fungovala po válce ještě do roku 1924.

Podle leteckých snímků a katastrálních map dřevené budovy vznikly až v 50. letech minulého století. Ve starších pramenechh nejsou. Na místě, kde karanténa byla, je teď navíc železniční vlečka, uvedl Karel Falhaur z památkového úseku magistrátu.

Lazaret z Dukly nezmizel úplně, stále dřevěné stavby už neexistují, ale zůstal poslední zděný objekt v Gorkého ulici, je opravený a dnes tam sídlí KSČM.

Atletický areál pochází z roku 1959 a ročně hostí 50 velkých akcí, kterých se zúčastní okolo 30.000 atletů. Využívají ale zatím jen jednu třetinu z celé plochy stadionu. Jeho modernizace bude stát přibližně miliardu. Město ji plánuje na etapy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články