Další osud bývalé textilky Karnola je po požáru nejistý

Vložil
ČTK
22.12.2017 13:10
Ostrava - Středeční požár bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku zřejmě zničil plány města a kraje na vybudování textilního muzea, které mělo v unikátním památkově chráněném areálu vzniknout do tří let. Obává se toho Moravskoslezský kraj, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Podle představitelů kraje region přišel o jednu z nejvýznamnějších památek.


"Ničivý požár je nejen pro Krnov a Moravskoslezský kraj, ale i pro celou Českou republiku tragédií. Oheň zásadně poškodil jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního bohatství národa, památku, která svým významem přesahuje hranice kraje. Je mi to líto,"
uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

O budoucnosti vyhořelé budovy po bývalé textilce bude rozhodovat právě krajský úřad - orgán státní památkové péče pro národní kulturní památky.

"Podle památkového zákona je vlastník národní kulturní památky povinen bez odkladu každé ohrožení nebo poškození památky oznámit krajskému úřadu a vyžádat si jeho rozhodnutí o způsobu odstranění závady. Krajský úřad v této chvíli čeká na doručení, poté podnikneme veškeré potřebné úřední kroky,"
uvedl ředitel úřadu Tomáš Kotyza.

Podle náměstka hejtmana a zároveň místostarosty Krnova Jana Krkošky (ANO) stále není jasné, o co všechno město přišlo. "Historická hodnota bude asi nevyčíslitelná. Počkáme na výsledky vyšetřování hasičů a policie, pak budeme řešit, co dál," řekl Krkoška.

"V památkově chráněné vzorkovně měli návštěvníci za tři roky obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Některé kusy byly i přes sto let staré. Hlavním exponátem měla být dílna, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Už byl vybrán zhotovitel stavby," připomněl Krkoška.

Projekt počítal s tím, že v místě vznikne zázemí pro Městské muzeum Krnov včetně depozitářů pro uchování sbírek i řemeslné dílny a restaurátorské ateliéry. Nákladná přestavba měla stát 123 milionů korun a hrazena měla být převážně z peněz EU. "Je to nesmírná škoda, kterou oheň napáchal. Kus naší historie zmizel během několika hodin, a to penězi nevynahradíte," podotkl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Oheň zachvátil areál bývalé textilky ve středu odpoledne, nejvíc hořelo právě v památkově chráněné vzorkovně látek, která se dochovala ve stavu posledního pracovního dne. Na místo dnes dorazil ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO). Existuje podezření, že požár byl založen úmyslně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články