Památkáři ukončili záchranné práce v objektu vyhořelé Karnoly

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
24.01.2018 08:50
Krnov

Krnov - Památkáři v těchto dnech ukončili záchranné práce v objektu vyhořelé bývalé textilky Karnola. Vlastník nemovitosti, město Krnov, musí budovu vzorkovny a přilehlé dílny zabezpečit a zjistit, zda je stále možné v něm vybudovat muzeum. Náklady na záchranu poničených vzorníků se odhadují na 12 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí města Dita Círová.

"Musíme uvést objekt bývalé textilky do uživatelného a bezpečného stavu a zjistit, zda i po požáru bude možné na revitalizaci Karnoly čerpat evropské finanční prostředky, které Krnov získal z Integrovaného regionálního operačního programu," řekla. Už dříve mělo město přislíbeno na projekt muzea 123 milionů korun.

Záchranné práce památkářů podle ní pro tuto chvíli skončily. "Z hlediska památkové péče jsme v dezinatuře, v níž byly uloženy vzorníky látek, cívky s přízemi a strojní vybavení ve stavu posledního pracovního dne, už téměř hotovi. Poškozené nejcennější vzorníky, papírové karty a příze na cívkách, které se měly zmrazit, aby nedošlo k jejich úplnému znehodnocení, jsou uložené v mrazicích boxech, zbytek je uskladněn v budovách sousedního státního archivu," uvedla Andrea Šírová z odboru památkové péče města.

Část listinných materiálů byla podle ní odvezena k dosušení do Muzea Bruntál a součástky strojů se budou převážet do prostor městského muzea k dočasnému uskladnění. "Stroje zůstaly na místě, jsou očištěné, stabilizované a necháme si zpracovat restaurátorský záměr s popisem prací, které jednotlivé stroje vyžadují, a s cenovou nabídkou. Podle toho se pak budeme rozhodovat, které stroje by měly být zrestaurovány a které prezentovány ve stávajícím stavu," dodala.

Město již má také první odhad ceny za restaurování vzorníků. "Je vysoká, v průměru 150.000 korun za svazek. Znamená to, že jen zrestaurování vzorníků z mrazicích boxů by stálo minimálně 12 milionů korun. Vzorníky k restaurování proto budeme muset pečlivě vybírat," řekla Šírová.

Město nyní musí zabezpečit samotnou budovu vzorkovny a dílny, zabednit vysklená okna a zacelit díru ve střeše, která vznikla při hašení požáru. Seznam těchto prací už úředníci zaslali na odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, do jehož kompetence národní kulturní památka patří. V nejbližší době budou zahájeny také práce na projektové dokumentaci pracovně nazvané Karnola - následky požáru.

"Půjde o revizi původní projektové dokumentace, která by měla odpovědět na otázku, jak moc následky požáru ovlivní rozsah stavebních prací, které podle původního plánu mají začít na jaře. Změny v projektu pak posoudí ministerstvo pro místní rozvoj a rozhodne, zda i v této přetvořené podobě bude ochotno náš projekt financovat z IROP," uvedl místostarosta Michal Brunclík (ČSSD).

Město má v plánu z bývalé továrny vytvořit centrum kultury a vzdělávání. Zázemí by zde mělo najít Městské muzeum v Krnově a chybět by neměly multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články