V Krnově začala oprava bývalé přádelny, která bude součástí muzea

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
09.03.2009 11:45
Brno

Snímek Lukáš Beran, VCPD ČVUT
Krnov (Bruntálsko) - V Krnově na Bruntálsku začala oprava památkově chráněné budovy bývalé přádelny, jež byla součástí továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové. Budova je součástí plánovaného muzea textilnictví, které by mělo vzniknout společně s muzeem varhan a regionálním muzeem v bývalém areálu ředitelství textilky Karnola na Říčním okruhu. Opravovat se začala střecha objektu, v němž se nacházela vzorkovna látek, řekla ČTK mluvčí radnice Dita Círová.

    "Vzhledem k tomu, že střecha objektu se nachází v havarijním stavu a léta jí na mnoha místech zatékalo, začala rekonstrukce od kompletní výměny střechy a střešních prvků," uvedla mluvčí. Na rekonstrukci budovy, která bude stát čtyři miliony korun, získalo město 85 procent prostředků z evropských fondů.
    V prostorách vzorkovny je vše dochováno v původním stavu. Nechybí plně funkční zařízení, rozpracované vzory a také bohatá sbírka vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze 70. let 19. století.
    Areál bývalého ředitelství Karnoly zakoupilo město Krnov v roce 2007 a chce v něm vybudovat nadregionální muzeum varhan a textilu, regionální muzeum a další doprovodné provozy. "Protože odhadované náklady na rekonstrukce objektů se pohybují ve stovkách milionů korun, chce město projekty realizovat postupně," vysvětlila Círová. Dodala, že město už má k dispozici koncepci expozic i projektovou dokumentaci.
    Karnola zkrachovala počátkem roku 2001, kdy ji soud poslal do konkurzu. Zadluženému a ztrátovému podniku hrozil bankrot už na jaře 1999 poté, co o rok dříve přišel kvůli finanční krizi v Rusku o významné odběratele.
0 komentářů
přidat komentář

Související články