Čtyři památky na jižní Moravě dostanou desítky milionů Kč

Vložil
ČTK
09.02.2018 12:15
Brno

Brno - Čtyři památky v Jihomoravském kraji dostanou desítky milionů korun na opravy z evropských fondů. Město Moravský Krumlov díky financím opraví zámek, ve kterém byla v minulosti Slovanská epopej. Peníze putují i do Uherčic nebo Předklášteří, vyplývá ze seznamu podpořených projektů, který zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj.


Zámky v Moravském Krumlově a Uherčicích jsou dlouhodobě podfinancované a na jejich rozsáhlejší opravy chyběly majitelům peníze. Město Moravský Krumlov dostane z evropských fondů 94 milionů korun, stejně jako památkáři na opravy uherčického zámku.

Moravský Krumlov získal zámek v dražbě, do té doby jej vlastnila společnost Reality MK jako dceřiná firma bratislavské Incheby. Středověké sídlo nad historickým městem vzniklo už ve 12. století, současná podoba je převážně renesanční ze 16. století. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn. Nejprve byl sídlem úřadů, pak zámek užívala armáda, posléze v něm sídlily různé podniky. Železniční stavitelství v Brně zde vybudovalo internát, učebny a učňovské dílny. Tento stav trval do roku 1991.

Další peníze směřují církevním vlastníkům. Skoro 40 milionů korun půjde na obnovu kostela v Předklášteří u Tišnova a 11 milionů korun na zpřístupnění zahrad na brněnském Petrově, které vlastní brněnské biskupství.

O dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu se ucházelo 88 zájemců. Peníze dostane necelá polovina z nich. Celkem půjde o 3,079 miliardy korun. Nejvíce podpořených projektů, deset, je v Jihočeském kraji. Na druhém místě je se sedmi projekty Jihomoravský kraj.
0 komentářů
přidat komentář

Související články