Česká architektura 2020-2021 - uvedení 22. ročenky

Zdroj
Dagmar Vernerová, Prostor o.p.s.
Vložil
Tisková zpráva
01.06.2022 09:00
Křest knihy

Praha

Staré Město

Pavla Melková
Josef Pleskot

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na uvedení Ročenky české architektury 2021-2022, 1. června 2022, 19.00, Dominikánská 8, místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze, barokní refektář (vstup Jalovcová 2).

Novou knihu uvede vydavatelka Dagmar Vernerová a letošní kurátorka ročenky Pavla Melková. Poté bude následovat panelová debata na téma Krása a účelnost v architektuře. Jak se k sobě v architektuře tyto dvě kategorie mají? Je krása čistě subjektivní kategorie? Jak se do jejího vnímání promítá dobový vkus? A jak je tomu s účelností? Je v architektuře možná krása bez účelnosti? Po debatě a přípitku bude následovat prohlídka kláštera s architektem Josefem Pleskotem.

Debatovat budou: Pavla Melková, Josef Pleskot, Michal Škoda, Dagmar Vernerová. Moderuje Petr Vizina

Pavla Melková je architektka a teoretička architektury. Od roku 2011 vyučuje na Fakultě architektury ČVUT, a zároveň od roku 1996 působí v architektonickém ateliéru MCA, který založila spolu s doc. Ing. arch. Miroslavem Cikánem. Je kurátorkou letošní ročenky architektury.
Josef Pleskot je architekt známý např. přeměnou Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, návrhem průchodu valem v Jelením příkopě na Pražském hradě nebo četnými realizacemi ve městě Litomyšl. K posledním projektům jeho AP ateliéru patří lávka pro pěší přes řeku Otavu v Písku, nový oltář pro Plečnikův kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech nebo právě postupná revitalizace pražského dominikánského kláštera.
Michal Škoda je umělec a kurátor – zprostředkovatel současného umění a architektury zároveň. Vedle své autorské tvorby vede od roku 1997 Galerii současného umění a architektury Domu umění města České Budějovice, kde hostí přední domácí i zahraniční umělce i architekty. Těžištěm jeho zájmu je prostor. V současnosti probíhá výstava jeho volné tvorby v GHMP Zámek Troja.
Dagmar Vernerová je vydavatelka, která se vedle dalších projektů už 22 let věnuje vydávání ročenek české architektury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články