Bzenec hledá investora pro svůj zchátralý zámek

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
07.03.2012 16:30
foto: Jiří Kuča
Bzenec (Hodonínsko) - Radnice v Bzenci na Hodonínsku hledá investora, který by zvelebil její zchátralý zámek. Objekt potřebuje opravy, jež podle hrubých odhadů přijdou na 100 až 150 milionů korun. ČTK to dnes řekl bzenecký starosta Pavel Čejka. Město podle něj nebude chtít developera příliš omezovat v tom, jak objekt využije. Za opravu nabízí dlouhodobý pronájem zámku, jenž ale zůstane v majetku města.
     "Zámek lze přebudovat na hotel, penzion pro seniory, společenské centrum věnované vinařství či turistice, což by se nám asi líbilo nejvíce. Je na investorovi, co nám navrhne. Jeho záměr musí schválit vedení města," zdůraznil starosta. Bzenec si rozsáhlou investici do obnovy památky nemůže dovolit.
     Současná podoba zámku je dílem barokního italského stavitele Domenica Martinelliho, u něhož si nechal své sídlo upravit někdejší majitel bzeneckého panství hrabě Erdman z Pruskova.
     Velkou atrakcí zámeckého areálu je Bzenecká lípa, která je jedním z nejstarších stromů na Moravě. Její původní kmen se nedochoval. Z kořenů stromu v zámeckém parku ale vyrůstají asi 100 let staré kmeny vytvářející netradiční přírodní plastiku.
     Objekt potřebuje nové rozvody inženýrských sítí a rozsáhlé stavební úpravy interiérů. Areál zámku se skládá z pěti historických objektů o celkové výměře 1500 metrů čtverečních.
     Obdobné potíže se svými zchátralými zámky řeší více radnic na jihu Moravy. Patří k nim například Břeclav, Ivanovice na Hané nebo Hrušovany nad Jevišovkou. Představitelé radnic se snaží získat investory, kteří by pomohli s obnovou památek a zároveň přišli s nápady na jejich využití.
0 komentářů
přidat komentář

Související články