V Bzenci kvůli zámku po 20 letech ve funkci rezignuje starosta Čejka

Vložil
ČTK
12.01.2022 18:10
Bzenec


Bzenec – Po téměř 20 letech ve funkci dnes při jednání zastupitelstva rezignuje starosta Bzence na Hodonínsku Pavel Čejka (za KDU-ČSL). Řekl to ČTK. Funkcí se vzdá celá pětičlenná rada. Důvodem je místní chátrající zámek, který vlastní město. Vedení chtělo zámek prodat investorovi, který by ho zvelebil. Obyvatelé ale loni v říjnu v referendu rozhodli, že si má město zámek ponechat.


Na konec vedení města upozornilo dnešní Právo. Čejka ČTK řekl, že rezignaci ohlásil už loni po referendu, ale považoval za důležité dokončit hospodářský rok a schválit nový rozpočet na rok letošní. "Na dnešním jednání zastupitelstva odstoupíme. Nechci být u něčeho, s čím bytostně nesouhlasím. Dáme příležitost opozici, aby naplnila svůj záměr," uvedl Čejka, který je starostou páté volební období. S odkupem zámku do vlastnictví města nesouhlasil ještě předtím, než se stal starostou. Podle něj nemá město na opravy peníze.

Město zámek koupilo v roce 2002. O novogotickou památku projevilo zájem Zámecké vinařství Bzenec, které sídlí v těsném sousedství zámku, kde má pronajaté sklepy. Vinařství už dříve představilo plán na rekonstrukci zámku a vybudování interaktivního muzea vinařství se zázemím a multifunkčním sálem. Radní města se klonili k prodeji, opozice chtěla zámek ponechat ve vlastnictví města. Lidé v referendu rozhodli, že si má město zámek ponechat. Mezi odpůrce prodeje patřil opoziční zastupitel Miroslav Goliáš (Volba pro město), podle kterého se nyní řeší záchrana zámku a prioritou jsou nejnutnější práce.

Koalici ve Bzenci tvořila KDU-ČSL, Nestraníci, KSČM, Starostové a osobnosti pro Moravu, v opozici byla Volba pro město, ODS a Moravané. Zatím není jasné, co nyní bude. "Nechci předbíhat události, ale bude volba nového vedení. Pro mě je nyní přednější zdraví, než abych poslouchal urážení od mladé generace," řekl dvaasedmdesátiletý Čejka.

Zámek v Bzenci vznikl v letech 1850 až 1858 na místě zbořeného barokního zámku. Před ním stála na stejném místě gotická tvrz. V posledních desetiletích zámek chátrá a nemá žádné využití. Bzenec má kolem 4400 obyvatel a roční rozpočet kolem 110 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články