Brno má zhotovitele dokumentací na stavbu multifunkční haly

Vložil
ČTK
24.10.2019 20:10
Brno


Brno – Dokumentaci pro územní rozhodnutí a stavební povolení na výstavbu multifunkční haly na brněnském výstavišti vytvoří sdružení firem A Plus a Arch.Design. Hotová by měla být do konce příštího roku, řekla dnes novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Hala s kapacitou minimálně 12.000 diváků, kde bude hrát hokejová Kometa, ale budou tam i koncerty, má stát do roku 2024, aby se mohla ucházet o pořádání mistrovství světa v hokeji. Náklady na stavbu přesahují miliardu korun.


Firmy A Plus a Arch.Design vyhrály soutěž. Hala bude stát na brněnském výstavišti, které spadá pod městskou společnost Veletrhy Brno. Podle Vaňkové zatím není jasná přesná cena, která ale přesáhne miliardu korun, může se přiblížit i dvěma miliardám. "Usilujeme o to, aby hala byla ekologickou stavbou," uvedla Vaňková.

Město podle ní jedná se zástupci státu a kraje o vícezdrojovém financování, u města je podle Vaňkové možné, že si bude muset vzít na svou část úvěr. Vaňková zároveň uvedla, že se nejspíš nebude na financování stavby haly podílet soukromý sektor. V minulosti se mluvilo o možném zapojení Komety Brno a jejích podporovatelů. Na druhé straně není jasné, kolik by měl přispět stát, město ale očekává stovky milionů korun.

Multifunkční hala má nabídnout místa nejméně pro 12.000 diváků, s místy k stání by se kapacita mohla podle ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše zvýšit i na 15.000. Hudební promotér Vlastimil Trllo uvedl, že podobná kapacita v Brně chybí, což brání pořádání velkých koncertů. Kometa hraje nyní v DRFG aréně, která má 7700 míst, kapacita ale často nestačí.

S halou souvisejí i další investice za stovky milionů, je to například vybudování téměř 3000 parkovacích míst. Podle ředitele městské firmy Brněnské komunikace Luďka Borového vznikne asi 2150 míst na ploše, zhruba 500 míst parkovacím domě a asi 350 míst bude součástí haly. Chystají se i úpravy komunikací, vznik smyčky dopravního podniku a v plánu je lanovka z veletrhů k univerzitnímu kampusu.

Hala pro Kometu měla být původně v lokalitě za Lužánkami, kde ale město dlouhodobě řeší majetko-právní spory. Kometa předloni po 51 letech získala titul v nejvyšší hokejové soutěži a loni ho obhájila. Proto politici začali mluvit o tom, že by hala mohla vzniknout na výstavišti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články