Brno chystá multifunkční halu na výstavišti, další má ve Vodově

Vložil
ČTK
22.09.2019 09:20
Brno


Brno – Brno chystá stavbu multifunkční haly skoro za 1,5 miliardy korun až pro 12.000 diváků. Stát má na výstavišti a sloužit by měla podle plánů hokejistům Komety i dalším účelům. Podle primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS) je snahou, postavit halu tak, aby se v ní mohl v roce 2024 konat hokejový šampionát. Úvahy o vybudování hal vedou i ve Vyškově nebo Břeclavi, zatím ale konkrétní plán nevznikl, zjistila ČTK od mluvčích radnic. Po sametové revoluci vznikly víceúčelové haly v Hodoníně a v Brně ve Vodově ulici.


Hala, kde by mimo jiné hrála Kometa, měla stát původně v lokalitě za Lužánkami. Město tam ale řeší majetkoprávní spory. Kometa předloni po 51 letech získala titul v nejvyšší hokejové soutěži a loni ho obhájila. Proto politici začali mluvit o tom, že by hala mohla být na výstavišti. Letos se Brno a kraj dohodly se státem na účasti státu při financování stavby v řádu stovek milionů korun. Hokejisté nyní hrají v DRFG aréně s kapacitou 7700 diváků, která mnohdy zájmu lidí nestačí.

Po revoluci v roce 1989 vznikla v Brně asi za 80 milionů už jedna hala, která slouží pro více účelů. Ve Vodově ulici v roce 2001 přibyla velká hala k menší hale, která vznikla ještě za minulého režimu. Haly slouží spíš míčovým sportům, konají se v nich ale i koncerty a podobné akce. Větší hala má kapacitu 2900 lidí pro sportovní akce. Na koncerty se dá rozšířit na 5500 míst i se stáním. Menší hala má kapacitu 900 míst k sezení, při koncertech dokáže pojmout 1400 lidí s využitím hrací plochy na stání. ČTK to sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Halu k různým účelům mají i v Hodoníně. Vznikla v roce 2005 za 176 milionů korun, uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Kraj daroval pozemky na halu, stát poskytl skoro 100 milionů a zbytek uhradil Hodonín. Hala slouží pro házenou, futsal, florbal, basketbal, ale také taneční soutěže, bojové sporty, gymnastiku nebo letecké modeláře. Každoročně se tam koná i Czech Cadet a Junior Open ve stolním tenise.

Myšlenky na multifunkční halu existují v Břeclavi. "Jednou z uvažovaných variant je přestavba jedné z hal v areálu bývalého cukrovaru, ale zatím k tomu nebyly učiněny žádné konkrétní kroky," řekl ČTK mluvčí radnice Jiří Holobrádek. Podle něj město zatím nemá představu, jak by hala vypadala a jaké by nabízela možnosti, určitě by to ale bylo otázkou desítek milionů korun. Úvahy o hale vedou i ve Vyškově, podle jeho mluvčího Michala Kočího ale zatím žádná konkrétní myšlenka nevznikla.

Blansko podle mluvčího Ondřeje Požára žádnou multifunkční halu nezamýšlí, protože už dvě pro různé účely má ještě z dob bývalého režimu. Jedna se nachází v Údolní ulici a druhá na Sportovním ostrově.
0 komentářů
přidat komentář

Související články