Brno chce, aby i druhá část Fuchsovy vily byla památkou

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
03.09.2019 20:30
Brno

Žabovřesky

Bohuslav Fuchs

Brno - Brno usiluje prostřednictvím Národního památkového ústavu o to, aby se vila Emílie Wallischové v Tůmově ulici v Žabovřeskách stala kulturní památkou. Jde o menší část dvojdomu, který je známý jako Fuchsova vila, tedy domu, který si nechal v meziválečném období postavit dle svého návrhu přední architekt Bohuslav Fuchs, řekl dnes novinářům radní Filip Chvátal (KDU-ČSL). Druhá, větší část už památkou řadu let je.


Vila je podle Chvátala i odborníků na architekturu a památky čistým příkladem funkcionalismu. Nynější majitel usiluje o celkovou změnu rodinného domu a jeho přestavbu na bytový dům se čtyřmi byty. Město má naději, že se s investorem dohodne na zachování i v případě, že by stavba památkou nebyla. Dohodě je majitel přístupný, ve hře je odkup městem či výměna za jinou nemovitost. "Fuchs nemá v Brně zatím žádný památník a tento dům by se na to skvěle hodil, mohla by v něm být i nějaká expozice. Díky němu vznikla nejen v Brně řada skvělých funkcionalistických budov," řekl Chvátal.

Národní památkový ústav navrhl prohlášení domu za památku před rokem, žádost podpořili právě i mnozí odborníci. Investor má nyní naopak na stavebním úřadě žádost o povolení přestavby. Proti tomu podala do stavebního řízení námitky i městská část, která s přestavbou nesouhlasí, řekl místostarosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL). Tomu se navíc nezdá vytvoření bytového domu v oblasti, kde jsou téměř výlučně rodinné domy postavené převážně v období první republiky.

Vedení města mluvilo s majiteli poprvé minulý týden. "Celé dění pro ně není příliš příjemné a jsou poměrně pozitivně nakloněni naší snaze, neusilují o přestavbu za každou cenu," uvedl Chvátal.

Za funkcionalistickými památkami do Brna jezdí každý rok tisíce návštěvníků. Jde o jeden ze stavebních stylů, který se vtiskl do podoby Brna nejvýrazněji. Nejvýznamnější památkou je vila Tugendhat, dále jsou v tomto stylu postavené například Zemanova kavárna, hotel Avion, krematorium, kavárna Era, nejstarší části brněnského výstaviště, Městské lázně, řada vil, nájemních domů, škol či dalších veřejných budov.
0 komentářů
přidat komentář