Brňané si mohou prohlédnout budoucí sochy na Staré radnici

Vložil
ČTK
15.12.2012 19:55
Brno

Brno - Lidé si v Brně na Staré radnici mohou do ledna prohlédnout návrhy budoucích městských soch na Staré radnici. Uvidí jezdeckou sochu Jošta Lucemburského, kterou nechá vedení města postavit na Moravském náměstí, i památník holokaustu, který bude stát na náměstí 28. října. Obě sochy mají své zastánce i odpůrce a lidé je nyní budou moci posoudit sami. Budou si moci prohlédnout také návrhy, které v soutěžích nevyhrály.

    Jezdecká socha Jošta podle malíře a sochaře Jaroslava Róny bude vyrůstat přímo z dlažby náměstí. Socha je disproporčně řešená, kůň má například velmi dlouhé nohy. "Socha je velmi zdařile ztvárněná a já sám jsem pro ni také hlasoval," řekl po vyhlášení výsledků primátor Brna Roman Onderka. Celkové náklady na sochu jsou 6,8 milionu korun. Soutěž na sochu radní vypsali už před několika lety, nakonec ale nevybrali žádný návrh. Někteří lidé z řad veřejnosti po vyhlášení výsledků namítali, že je socha zbytečně drahá a disproporce nedávají Joštovi patřičnou vážnost.
    Památník holokaustu na náměstí 28. října bude umístěný v zeleni a bude ho tvořit černá krychle s vodním prvkem. Památník má uctít židovské i romské oběti. Podle některých kritiků, například architekta Lubomíra Hrušky, však stejný pomník stojí v americké Minnesotě a vítězný brněnský návrh je plagiát.
    Přesný termín, kdy by měly obě sochy v Brně vyrůst, ještě není jasný. Návrhy umístěné v soutěžích na prvních třech místech si lidé mohou na Staré radnici prohlédnout zdarma.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
socha?
rades
10.01.13 05:46
zobrazit všechny komentáře

Související články