O podobu sochy Jošta Lucemburského soutěží 50 návrhů

Vložil
ČTK
19.04.2009 14:05
Brno

Brno - Do soutěže na podobu sochy Jošta Lucemburského, vypsané brněnským magistrátem, přišlo celkem pět desítek návrhů. Uzávěrka přihlášek byla v pátek po poledni. ČTK to sdělil sekretář občanského sdružení Jošt Moravský Zbyněk Šolc, které bylo iniciátorem akce. Socha má být instalována na Moravském náměstí v říjnu 2010 u příležitosti výročí 600 let od zvolení Jošta Lucemburského římským králem.
    "Hodnotící komise bude zasedat 14. května, aby stanovila pořadí a vybrala vítěze, podle jehož návrhu jezdecká socha vznikne," uvedl Šolc.
    Na vznik sochy moravského panovníka byla zřízena také veřejná sbírka, kde je v současnosti 1,4 milionu korun. Brněnský magistrát přispěje deseti miliony korun. Podle propozic soutěže má dílo připomínat Jošta Lucemburského (1351 až 1411) jako římského krále a moravského markraběte. Hlavní myšlenkou je podle sdružení vzdát hold významné osobnosti, která svým životem ovlivnila podobu nynější Moravy.
    "Jedná se o největší skulpturní projekt, který se realizuje v porevolučním Brně. Je to mimořádně obtížný úkol. Je třeba sochu zakomponovat do prostoru náměstí, navíc jezdecká socha je typus, který se běžně nepoužívá," řekl již dříve ČTK vedoucí odboru kultury Martin Reissner. I počet jezdeckých soch, které vznikly v posledních dvou desetiletích v Evropě, by se podle něj dal spočítat na prstech jedné ruky.
    O náročnosti soutěže svědčí i odměny. Pokud porota udělí první cenu, dostane její příjemce půlmilionový honorář. Druhý a třetí v pořadí pak vždy o 100.000 korun méně.
    V Brně zřejmě soch ještě přibude. Už od loňska zdobí Zelný trh socha Wolfganga Amadea Mozarta od Kurta Gebauera, u Mahenova divadla se má objevit dílo připomínající Thomase Alvu Edisona. Soch ze seriálu Sochy pro Brno by mělo být deset, kromě toho usilují například odbojáři o umístění sochy československého prezidenta Edvarda Beneše u právnické fakulty.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kvalita a krása
Eva
19.04.09 05:35
zobrazit všechny komentáře

Související články