Vítězný návrh na brněnský památník holocaustu je plagiát

Vložil
Jan Kratochvíl
14.11.2012 23:50
Brno - Nedávno skončená soutěž na Památník holocaustu v Brně bude mít zřejmě soudní dohru. Porota složená z politiků, výtvarníků a architektů označila z 51 soutěžních návrhů za vítěze elementární objekt akademického malíře Daniela Václavíka a odměnila jej finanční částkou 100 000 Kč. Záhy po zveřejnění výsledků soutěže upozornil jeden z účastníků soutěže, brněnský architekt Lubomír Hruška, na extrémní podobu vítězného návrhu s památníkem postaveným v St. Paul, hlavním městě státu Minnesota.
     Brněnský plagiát pojí se svým americkým originálem kromě formálního a materiálového provedení i způsob výtvarného zacházení s vodou. Václavík navrhuje, aby "po krychli z černé žuly stékal vodní závoj, který vytvoří z povrchu kostky zrcadlo a dá mu distanci od okolí". Stejný motiv je k vidění na krychli odhalené v roce 1977 na kapitolu v St. Paul.
     Václavík nařčení z plagiátorství popírá a na svou obhajobu pro brněnský Deník uvedl: "Své návrhy na rozdíl od Hrušky na internetu nekontroluji. Bydlím totiž na chatě v Krkonoších daleko od všeho uměleckého dění." Předseda poroty, brněnský architekt Petr Všetečka, mezi oběma památníky rozdíly nachází.
     Soutěž na brněnský památník holocaustu je od počátku poznamenána odbytou přípravou, nekompetentním posuzováním a intervencemi politiků. První soutěž byla městskou radou anulována. K výběru náhradního řešení v druhé soutěži nebyli přizvání zástupci ani židovské, ani romské obce. Výsledek soutěže se dozvěděli až z médií.

MN State Memorial
Realizaci památníku na kapitolu v St. Paul iniciovala LEMA (Law Enforced Memorial Asociation), která byla založena v roce 1974 v Minnesotě za účelem podpory rodinám policistů, kteří zahynuli při výkonu služebních povinností.
Památník byl odhalen v roce 1977. Autorem je architekt Paul Dahlberg, osvětlení navrhl Deb Edwards.
> www.mnlema.org

5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ještě, že...
aldar
15.11.12 09:36
plagiát?
Vích
15.11.12 04:44
..
karel kriz
19.11.12 02:58
pane Kříž, pane Vích
kral
19.11.12 09:31
Holocaust
Lubomír Hruška
28.11.12 11:24
zobrazit všechny komentáře

Související články