Areál kláštera v Plasích prochází úpravou, mění se jeho nádvoří

Vložil
ČTK
13.08.2014 15:00
Plasy (Plzeňsko) - Úpravou prochází areál bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích na severním Plzeňsku, obnovuje se jeho historické nádvoří. Prostranství uprostřed komplexu se částečně vrátí některé prvky z dob majitele Metternicha, který nechal dělat zahradní úpravy v anglickém stylu. Z plochy zmizely zanedbané stromy, vzniká síť chodníků, v plánu jsou sadovnické práce atd. Území zkoumají archeologové, hlásí množství nálezů, řekl ČTK správce kláštera Pavel Duchoň.
    "Nádvoří se dělá na tři části, ty hlavní práce probíhají nyní, tedy dělá se jeho střed, poté se půjde do stran," uvedl. V plánu je mimo jiné i to, že se v areálu změní směrování cest, do budovy konventu by se mělo nově vstupovat právě z nádvoří, kolem nějž jsou budovy seskupeny.
    Podle Duchoně klášter zůstal po zrušení v roce 1785 staveništěm. Metternichové, tedy jeho majitelé od roku 1826, mu sice začali vtiskávat nějakou podobu, ale ta po roce 1945 zmizela. Plocha nádvoří mezitím zarostla. Po kompletní revitalizaci získá nádvoří víc barokní podobu, ne však úplně. Zachovány budou některé metternichovské prvky, předlohou jsou historické nákresy a staré dokumenty. Ty dokládají po nástupu Metternicha postupné používání zahradních prvků v anglickém stylu, v areálu byly aleje, živé ploty, květinové záhony.
    "Archeologové tam nyní v rámci výzkumu nacházejí staré situace, a to až středověké. Jde o obrovské poznání toho, jak klášter ve středověku a i baroku vypadal," uvedl Duchoň. Podařilo se najít mj. množství historických odvodňovacích kanálů, staré studny a další zajímavosti.
    Investorem akce je město Plasy, to na projekt nazvaný Cesty klášterem - stezky k poznání získalo 11,5 milionu korun z Regionálního operačního programu Jihozápad, celková hodnota díla je 16,5 milionu korun. Obnova nádvoří by měla být dokončena ještě letos.
0 komentářů
přidat komentář

Související články