V klášteře Plasy vznikl krajský depozitář plzeňských památkářů

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
28.06.2010 08:40
Plasy (Plzeňsko) - Národní památkový ústav v Plzni (NPÚ) dokončil za více než 20 milionů Kč studijní depozitáře mobiliárních fondů v konventu kláštera Plasy. Poslouží k uchování předmětů z Plzeňského kraje, které se z různých důvodů nedostaly do expozic hradů a zámků. Loni v říjnu vznikl na zámku Kynžvart na Chebsku depozitář pro Karlovarský kraj. Oba projekty podpořil grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, 15 procent dalo ministerstvo kultury. ČTK to řekla Ludmila Drncová, ředitelka NPÚ, který spravuje 13 památek.

    "Mobiliář (SDMF) z krajských památek byl dosud uložen v provizorních prostorách. Byly sice vhodné, ale ne takové, aby se mohlo se sbírkovými předměty odborně pracovat," dodala.
    Nové pracoviště bude dále metodicky řídit preventivní péči o mobiliární fond objektů ve správě památkového ústavu, ale také ve vlastnictví církve, měst a podobně. Depozitář v Plasích má uchovávat "předměty" v co nejlepší kondici. "Často nejsou vystavitelné na prohlídkových trasách hradů a zámků, jsou poškozené a čekají na restaurování a vyžadují tudíž zvýšenou péči," dodala ředitelka.
    Plaský depozitář nyní uchovává kolem 15.000 předmětů od nábytku, přes zbraně, obrazy, porcelán po dokumenty. Mezi zajímavé kolekce patří deskové gotické malby, původem z kostela Rabí, vyžadující extrémní pozornost kvůli udržení stálé vlhkosti a teploty. Cenný je soubor livrejů z kladrubského kláštera, tedy zachovalé ukázky ošacení personálu rodu Windischgrätzů. Ojedinělé jsou sbírky českého porcelánu a skla ze zámku v Chudenicích a soubor prádla z 20. století.
    Depozitáře se studovnami připravoval NPÚ od roku 2006. Odborné veřejnosti budou otevřeny na objednání od 09:00 do 14:00 ve středu až pátek, stejně jako prostory v Kynžvartu.
    Obě památky prošly od konce roku 2008 náročnou stavební obnovou. Plasy navíc získaly nový výtah pro transport předmětů i pro návštěvníky prohlídkových tras. Díky němu se zpřístupnil dvorek mezi konventem a kostelem, odborníky označovaný za učebnici architektury. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je od května také přístupný veřejnosti. V Plasích se díky projektu SDMF obnovilo 22 místností, restaurovala řada barokních prvků a dokončilo jedno Santiniho elipsovité schodiště, celkem zhruba půlka nevyužitého patra konventu.
    Památkáři plánují za další dotace zpřístupnit jeho druhou polovinu. Nový otevřený depozitář má zajímavou a hravou formou představit předměty tak, jak je návštěvníci památek nejsou zvyklí vídat.
    Depozitář na zámku Kynžvart byl otevřen už 1. října 2009, přišel na 9,5 milionu Kč. Mezi více než 20.000 předměty jsou kolekce tisíců obrazů, stovky kusů nábytku, porcelán, vojenské a lovecké zbraně a numizmatická sbírka. Mezi nejvzácnějšími předměty je Kynžvartská daguerrotypie, prohlášená za národní kulturní památka. Jde o zátiší z roku 1839 s motivem uměleckého ateliéru a vlastnoručním věnováním autora (Louis Jacques Mandé Daguerre) kancléři Metternichovi. Památkáři nyní připravují podmínky pro její zpřístupnění veřejnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články