Klášter v Plasích může oživit 12 projektů za stovky milionů Kč

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
18.06.2007 16:35
Plasy

Plasy - Zatím 12 projektů za nejméně 800 milionů korun zahrnuje materiál, který počítá s oživením klášterního komplexu v Plasích na severu Plzeňska. Mělo by v něm vzniknout zázemí pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze (ČZU), depozitář Národního technického muzea, kulturní centrum a centrum vzdělanosti, řekla ČTK spoluautorka projektu Jaroslava Barbara Sporková.

Integrovaný projekt chce na realizaci využít státní a evropské peníze. Plány dělí na investiční a neinvestiční. Hlavním investičním záměrem je revitalizace zámku za zhruba 260 milionů korun, v němž vznikne zázemí pro Fakultu lesnickou a enviromentální ČZU Praha. "Zajímavý je pro ně mimořádný lesní genofond v okolí a místo chtějí využít jako přírodní laboratoř," uvedla Sporková.
Laboratoře a výzkumná pracoviště jsou navrhována do prostor hospodářského dvora. Dvě třetiny z odhadovaných 280 milionů Kč by měly být určeny na opravy, zbylá částka se investuje do vybavení. Vhodný pro získání peněz je podle Sporkové operační program Výzkum a vývoj pro inovace, u něhož se budou první výzvy podávat na konci roku.
O využití části komplexu jedná Národní technické muzeum. Přichází s návrhem na vznik Centra stavitelského dědictví za zhruba 200 milionů Kč. V areálu chce vytvořit depozitář a stálou expozici stavebních prvků. Projekt zahrnuje vznik několika vzdělávacích programů. "Pro realizaci programu Pedagogika volného času navrhujeme využít stáje, kde by byli koně. V plánu je i program Škola historických stavebních řemesel, jenž se zaměří na nabízení rekvalifikací," dodala Sporková. Dalším dílčím záměrem je podpora podnikání. V komplexu by mohl vzniknout podnikatelský inkubátor a při VŠ by zde mohly vzniknout i soukromé firmy.
Autoři projektu plánují dále Letní školu talentů. Nadané děti by pracovaly na připravených vědeckých projektech orientovaných na technické a přírodovědné obory a zázemí by jim poskytla místní střední zemědělská škola. Uvažuje se také o Letní varhanní akademii. Součástí projektu je rekonstrukce kostela sv. Václava, budovy konventu a oprava kopie italských barokních varhan z 19. století.
Vůli k založení vysoké školy v Plasích deklarovala v únoru 2005 skupina čtyř občanů. Zastupitelstvo města deklaraci projednalo a přijalo usnesení, které skupinu zmocnilo k podnikání veškerých kroků vedoucích k oživení města. Podle Ludmily Drncové z plzeňské pobočky Národního památkového ústavu je oživení kláštera jednou z priorit památkářů.
Podle starosty Plas Miloslava Hurta vznikl konečně pro obrovský areál smysluplný projekt, jenž propojuje umění, vzdělávání. "Plasy jsou centrem vzdělání. Město získá na popularitě, oživí se," uvedl Hurt. Obec se snaží připravovanému projektu přizpůsobit infrastrukturu a nabídnout v souvislosti s tím i nové možnosti bydlení.
Na "předvstupní" studii proveditelnosti projektu se nyní skupina snaží získat 250.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články