Do Brna dorazil model koncertního sálu, zkusí plánovanou akustiku

Publisher
ČTK
29.04.2021 18:50
Czech Republic

Brno

Petr Hrůša


Brno – Na výstaviště v Brně dnes dorazil zmenšený akustický model Janáčkova kulturního centra za dva miliony korun. Oproti plánovanému koncertnímu sálu je v poměru 1:10, řekla novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle jejího náměstka Tomáše Koláčného (Piráti) město na modelu ověří akustiku vypočítanou pro skutečnou stavbu. Sál bude stát dvě miliardy korun a nabídne 1200 míst pro posluchače. Výběrové řízení na zhotovitele by mělo začít koncem roku.


Dřevěný model dorazil do pavilonu A na výstavišti. "Zmenšenina sálu v poměru 1:10 vznikala od loňského podzimu v Mnichově Hradišti v dílně specializované na akustické modely. Objekt má rozměry pět metrů na 3,5 metru a výšku tři metry," uvedla Vaňková.

Podle Koláčného je model hermeticky utěsněný a celý se napustí dusíkem. "Zvuk se v něm šíří v odpovídajícím poměru vůči měřítku modelu, tedy přesně desetkrát pomaleji než ve vzduchu. Cílem měření je ověřit, že vypočtený tvar sálu a použité materiály zajišťují dokonalou akustiku," řekl Koláčný.

Model uvnitř obsahuje i 1200 figurek, které mají napodobit posluchače v sále. "Simulují akustickou pohltivost posluchačů. I samotná přítomnost lidí mění akustické parametry prostoru," uvedl Koláčný. Testování potrvá podle radního Marka Fišera (Piráti) asi tři měsíce. Poté chce město model ukázat veřejnosti.

Koncertní sál za dvě miliardy bude na rohu Besední a Veselé ulice. Zázemí v něm najde brněnská filharmonie, které nyní chybějí prostory ke koncertování. Stavba by měla začít příští rok. Město zaplatí skoro miliardu, o 600 milionů žádá ministerstvo kultury, 100 milionů by měl dát Jihomoravský kraj a přes 300 milionů už v minulosti poskytla městská společnost Brněnské komunikace, která v místě v první etapě postavila podzemní garáže skoro s 200 místy. Garáže ale zatím nejsou přístupné, čeká se na stavbu nadzemní části.
0 comments
add comment

Related articles