Rodinný dům s výhledem na Kleť

Publisher
Tisková zpráva
07.09.2016 11:05
Cembrit a.s.

Moderní rodinný dům stojí na okraji obce Plav, 7 km od Českých Budějovic. Je postaven na poměrně úzkém pozemku o výměře 700 m2, který se svažuje směrem na západ a poskytuje v dané lokalitě velmi vyhledávaný výhled na kopec Kleť. „Nebáli jsme se v návrhu domu zohlednit tvar pozemku a využít jeho jedinečné polohy. Snažili jsme se vytvořit příjemný, funkční dům, který by zapadal do krajiny a zároveň využíval všech dostupných moderních technologií bydlení.“ říká architekt projektu Ing. Josef Vostracký.

Architektonické řešení

Majitelé rodinného domu požadovali vytvoření moderního a prostorného domu pro dvoučlennou rodinu, který by umožnoval i plnohodnotné bydlení pro časté návštěvy. Velmi rychle se s architektem dohodli na řešení celého objektu včetně kompletního návrhu interiéru. Od začátku bylo plánováno s nejmodernějšími technologiemi, které se pro tento typ objektu v současné době používají.  

Dům je dvoupodlažní s hlavní obytnou plochou v prvním patře, kde se zároveň nachází i garážové stání a hlavní vstup do objektu. V suterénu jsou technické místnosti, sklad a venkovní kuchyň. V prvním patře je i prostorná terasa, kterou je možné ze západu příjemně chránit sklem i zastíněním. Zároveň je z každého pokoje možný výstup na terasu nebo přímo na trávník, který v mírném sklonu obklopuje celou stavbu. Zajímavostí je, že v objektu zcela chybí vnitřní schodiště.  Celková obytná plocha je 150 m2.  „Nerad vytvářím krabice s dírami pro okna, ale snažím se vytvářet příjemné prostory pro bydlení“ komentuje výsledné řešení objektu architekt.

Technické řešení

Nosnou konstrukci domu tvoří 25 cm zdiva, které je izolováno 22 cm minerální vaty v dvojitém dřevěném roštu. Pohledovou vrstvu fasády tvoří Fasádní desky Cembrit Patina 020, které jsou kotveny pomocí vrutů na dřevěný podkladní rošt. Vláknocementové fasádní desky jsou ideálním řešením pro lehké větrané fasády tohoto typu.

Na rozdíl od tepelné izolace opatřené omítkou má větraná fasáda hned několik výhod. Větranou mezerou přirozeně stoupá vzduch vzhůru. V letních měsících tento přirozený pohyb snižuje přehřívání interiéru. Naopak v chladnější části roku tento pohyb vzduchu zmenšuje kondenzaci vlhkosti z interiéru ve vrstvách izolace. Další významnou výhodou je utlumení hluku přicházejícího z vnějšího prostředí do domu. Kombinace měkké izolace a pevného materiálu fasádních desek, navíc ve spojení se vzduchovou mezerou je z akustického hlediska nejvhodnějším řešením.

Při navrhování větrané fasády je tedy podstatné, aby byla vertikální větraná mezera v minimální tloušťce 25 mm průběžná, nepřerušovaná. Tím se docílí správné funkce komínového efektu. Ve spodní části fasády dochází k nasávání vzduchu a při horním okraji vzduch zase odchází. Průchod vzduchu musí být zajištěn také pod parapety oken, v nadpraží, u atiky i u soklu. 

Fasádní desky Cembrit Patina

Cembrit Patina je pevná fasádní deska s autentickým přírodním vzhledem, který je zdůrazněn lehkými variacemi odstínu v ploše desky, které vytváří na fasádě různé světelné odlesky a ještě více se tak blíží čistě přírodnímu materiálu. Během života se tyto drobné nuance vyvíjejí podle toho, jak povrch přirozeně stárne. Výrobní proces do hmoty probarvených desek zajišťuje unikátní povrchovou úpravu, která je činí odolnými proti vnější vlhkosti a nečistotám. Složení desky je zárukou dlouhověké a trvanlivé fasády.
Fasádní desky Cembrit Patina jsou k dispozici v 11 jemných barevných odstínech. Určeny jsou pro finální vrstvu provětrávaných fasád, obklady říms, sloupů, podhledů atd. Jejich použití není omezeno pouze na exteriéry, ale výborné mechanické vlastnosti se uplatní i v interiéru.

Vláknocementové desky je možné díky jejich vlastnostem velice efektně kombinovat s jinými přírodními materiály, jako je dřevo nebo kámen. V tomto případě byla použita kombinace s latěmi z olejovaného modřínu.
Široká paleta barev desek nabízí téměř neomezené možnosti inspirace. Fasádní desky je možné snadno formátovat, fantazie architekta tedy není ničím omezena. S deskami se velmi snadno manipuluje a jejich uzpůsobení Vašim představám je až nečekaně snadné.


Autor návrhu: Atelier Vostracký
Cembrit a.s.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
TZB ?
Milan
20.09.16 03:25
show all comments

Related articles