Nic není jednoduché

Publisher
Tisková zpráva
28.01.2021 15:10
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Na první pohled se zdá být strohý až fádní. Při každém dalším pohledu však poodkryje kousek své rafino- vanosti. Decentní, ale přesto revoltní architektonické rysy poválečné moderny odhaluje novostavba dvou- patrového rodinného domu nedaleko hornorakous- kého Lince. Pod taktovkou pb + p Architekten dostal specifickou podobu a při pohledu na něj se všem kritikům poválečných staveb musí doslova tajit dech.

"Omezená a přesto kvalitní. Protikladné váhy jsou zde zcela v rovnováze," přibližuje paradoxy té doby Alfred Barth ze studia pb + p Architekten. Jelikož je stavebník sběratel a milovník období poloviny minulého století, musel Barth nalézt spojovací můstek mezi moderním a trvale hodnotným, aby uspokojil investora, a přitom nepohřbil jedinečný charakter budovy. Omezené množství použitého materiálu se stalo dominantou stavby, která neprovokuje. Je decentně zasazena do okolní zástavby, ale přesto je jedinečná. Doslova magneticky působí především zavěšená odvětrávaná fasáda, obložená PREFA profilem s vlnou Profilwelle. "Použitý materiál je moderní, vysoce kvalitní, přesto až průmyslově puristický. Přesně jak na míru vytvořený pro tento projekt," upřesňuje Barth. V barevném provedení přírodního hliníku působí přirozeně a jen tak se neokouká.

Dům je situován na okraji Lince, v těsné blízkosti frekventované výpadovky. I z tohoto důvodu má směrem k ulici zcela uzavřené linie. Přízemní půdorys je podřízen funkčnosti a slouží převážně jako velkoprostorová garáž. Obytné prostory jsou situovány do patra. Základem budovy je zateplený železobetonový skelet. Kromě hliníkové fasády najdeme obkladové kazety i v přízemí interiéru. Naproti tomu obytné prostory jsou lemovány obklady z desek z masivního dřeva.

Samostatný objekt

"Architektura je živá, vyvíjí se. I proto jsme nemohli, navzdory mnoha drobným a malebným domům okolo, podlehnout a museli jsme se vydat trochu jiným směrem," popisuje architekt příběh této novostavby. "Koneckonců je jasné, že při rostoucí poptávce po bydlení je nutné architekty motivovat a povzbuzovat k inovativnímu přístupu, jinak bychom se za chvíli ve spleti stejnotvarů velmi brzy ztratili," dodává Barth.

Jenom pb + p Architekten ročně navrhne na 30 objektů různého zaměření – od zahradního altánku až po kancelářskou budovu. A ke každému se snaží přistupovat neotřele. Jako kancelář s šesti architekty si nepotrpí na přehnanou propagaci svých děl. Stačí jim, že se o jejich projektech mluví. A přesto anebo právě proto jsou stále plně vytíženi. To považují za nejcennější projev uznání kvality jejich práce.

Profesní příběh Alfreda Bartha začal na Vyšší technické škole v Hallstattu. Zde se naučil mnohé z toho, co dodnes aplikuje ve své praxi. Následně vystudoval Univerzitu uměleckého a průmyslového designu v Linci. Už tenkrát na něj působily a ovlivňovaly ho širší umělecké proudy, kde mohl plně využít svou fantazii. A je to znát na výsledcích jeho práce dodnes. Jak sám říká "nic není jednoduché" a každá úloha se pro něj dříve nebo později stává výzvou. Inspiraci na zvládnutí takových výzev čerpá v přírodě, daleko od centra Lince.

Realizaci provedla firma Innocente Ges.m.b.H., která s materiály PREFA má dlouholeté zkušenosti. Na školení v PREFA Academy jezdí pravidelně, aby reflektovala na různé novinky v širokém sortimentu společnosti PREFA. "Rádi pracujeme s hliníkovými produkty, jsou rozmanité, dobře tvárné a je z čeho vybírat. Záruka 40 let na materiál je jen dalším bonusem pro majitele této krytiny," konstatuje Martin Affenzeller.

O projektu

Objekt, místo: rodinný dům, Leonding, Rakousko
Typ stavby: novostavba
Autor: pb + Architekten Patzelt Barth + Partner zt-GmbH
Realizace: Innocente Ges.m.b.H.
Typ fasády: PREFA Profilwelle
Barva fasády: přírodní hliník
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 comments
add comment

Related articles