Domek jako z čokolády

Publisher
Tisková zpráva
13.10.2020 10:00
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Kdo by nemiloval čokoládu! Přesně tuto myšlenku si v duchu řekl architekt Reinhold Hammerer když se zamýšlel nad návrhem stavby rodinného domu v Marienbergu v Linci. Přestože budoucí majitel preferoval spíše přírodní materiály, Hammerer se rozhodl lehce zariskovat a zvolit pro dům neotřelou hliníkovou fasádu v barvě, která dokonale evokuje tabulku lahodné čokolády. Tento drobný risk se mu bohatě vyplatil také díky fasádním šablonám společnosti PREFA Aluminiumpriodukte.

Neměl to být jen obyčejný dům… Měl to být skutečný domov a pravé místo pro relaxaci a odpočinek mladého manželského páru. Úkolu se zhostil zkušený rakouský architekt Reinhold Hammerer, který se pro své povolání doslova narodil. "Když se ohlédnu zpět, vidím, že už od útlého dětství tu byly jisté signály, že se v budoucnu vydám právě tímto směrem. Miloval jsem například stavebnici LEGO. Dokázal jsem si s ní hrát dlouhé hodiny a hodiny. Fascinovalo mě, jak mi z malinkých kostiček rostly pod rukama zajímavé stavby a dnes, kdy se z mnohem větších kostek rodí skutečné domy, mě tohle zaujetí neopouští," vzpomíná na své začátky architekt.

Stavět dům pro druhé, a přesto i trochu pro sebe

Při každé realizaci si Hammerer velmi dobře uvědomuje, že dům, který staví, nikdy nebude jeho vlastní. Přesto se ale snaží na chvíli vcítit do role budoucího majitele a nahlížet na dům jeho očima. "Nesnažím se promítat do staveb svá přání a sny. Chci jen k projektu přistupovat tak zodpovědně, jako kdybych měl v domě sám žít. Díky tomu pak není těžké vystříhat se různých výstřelků a prvků, které sice mohou působit efektně, ale ve skutečnosti by k příjemnému a pohodovému bydlení nevedly," popisuje Hammerer svou pracovní filosofii. Během každé realizace však pro něj existuje jeden hlavní a nejdůležitější okamžik, a to ten, kdy se poprvé ocitne na místě samotné stavby. "Nasaji tady energii okolí, vnímám tamní krajinu a celý projekt v mé hlavě začne najednou získávat mnohem ucelenější podobu a jasnější kontury. První seznámení se s místem považuji snad za nejdůležitější moment. Druhý klíčový okamžik přichází v průběhu samotné stavby. Často se stane, že člověka začnou během ní napadat různé nápady a vylepšení. Já se ale vždy snažím tomuto pokušení odolat a držet se za každou cenu původní ideje."

Fasáda, do které se chcete zakousnout

Na začátku projektu dostal Hammerer od manželského páru celou řadu zadání ohledně budoucí podoby jejich vysněného bydlení. Mělo například jít o stavbu, která nebude narušovat okolní krajinu, ale bude do ní harmonicky zapadat. Kromě toho majitelé požadovali také otevřený prostor a co možná nejlepší výhled do okolí, které je opravdu krásné. Aby architekt splnil "přírodní aspekt" celého zadání, rozhodl se, že dominantním materiálem interiéru bude dřevo. "Pro Rakousko bylo dřevo odjakživa typickým stavebním materiálem, proto na autentické rakouské výstavbě vždy najdeme celou řadu dřevěných prvků. Exteriér ale není to samé, co vnitřek domu. Takže pokud uvnitř dřevo dominovalo, na venkovní fasádu jsem musel zvolit docela jiný materiál," pokračuje dále Hammerer. Ideální fasádní řešení našel architekt v hliníkových pilových profilech společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Práce s nimi je velmi komfortní a jde rychle od ruky. Navíc značka poskytuje čtyřicetiletou záruku na barevnou stálost, takže lákavá čokoládová fasáda vydrží po dlouhé a dlouhé roky jako nová.

Hliník se ovšem na Hammererově stavbě dostal ke slovu nejen na fasádě, ale také na samotné střeše rodinného domu. Pro tu zvolil architekt systém Prefalz antracitové barvy, který fasádní hněď velmi vhodně doplnil, čímž vznikl dokonalý optický soulad. "Nepochybuji, že kromě působivého zevnějšku budou majitelé nadšeni i tím, že o střechu a fasádu se v následujících desetiletích nebudou muset nijak zvlášť starat. Osobně považuji bezúdržbovost za jeden z hlavních benefitů produktů PREFA," uvádí Hammerer závěrem.

O projektu

Název projektu: Dům W.
Objekt, místo: rodinný dům, Linec, Rakousko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Hammerer ZT GmbH, arch. R. Hammerer
Realizace: Adolf Hofer GmbH
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy: P.10 antracitová
Typ fasády: pilový profil
Barva fasády: zvláštní barva na přání
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 comments
add comment

Related articles