Modulární stavební systém umí reagovat na okamžité potřeby

Publisher
Tisková zpráva
06.09.2013 10:20
KOMA MODULAR s.r.o.

V současné době je ve světě celá řada oblastí, které jsou zasažené krizovými událostmi, ať se jedná o válečné konflikty, přírodní katastrofy, nebo dlouhodobé humanitární krize. Je zřejmé, že i v těchto oblastech je potřeba zajistit ubytování, školy, hygienické stanice, nemocnice apod. Proto se společnost KOMA zaměřila na vývoj krizových projektů, které by dokázaly na aktuální a mnohdy existenční potřeby rychle a efektivně reagovat.

Společnost KOMA za tímto účelem vyvinula svým způsobem unikátní systém SmartSpacePack, který umožnuje humanitárním organizacím využít vysoce efektivní a praktickou výstavbu. Systém SmartSpacePack je založen na výstavbě skladatelnými moduly, které jsou složené v "packu", jež se rozbalí až na místě a podle přiloženého návodu velmi rychle složí. Jedná se tedy o rychlý a lehký způsob výstavby na způsob Ikea, který mohou realizovat i neškolení pracovníci. V praxi to znamená, že KOMA disponuje různými modely modulárních budov a modulárních celků, které nabízí k realizaci, přičemž zajistí logistiku do nejbližšího přístavu určené lokality. Tam ve složeném stavu dopluje v námořních kontejnerech celá nemocnice, škola, nebo administrativní budova, přičemž v této jedné zásilce je vše potřebné pro výstavbu, od složených modulů, přes nářadí až k návodu, jak výstavbu realizovat.

Systém SmartSpacePack také umožňuje v hůře dostupných lokalitách realizovat výstavbu z lehkých skladatelných modulů, z nichž lze postavit modulární obytné celky bez použití těžké techniky. Tyto odlehčené moduly jsou ideálním řešením v místech, kde je potřeba vytvořit dočasné ubytování, které si v kontextu krizové situace drží vysoký komfort. Lehké modulární ubytování tak může konkurovat hojně využívaným stanům například v utečeneckých táborech, kde se sice počítá s velmi krátkou dobou pobytu, ale realita je poněkud jiná. Utečenecké tábory zpravidla zůstávají na místě mnoho měsíců i let a svým obyvatelům nabízejí sice základní, ale z dlouhodobého hlediska velmi problematické ubytování. A právě odlehčené moduly by mohly být ideálním řešením, výstavbu by si zajistili sami utečenci, kteří by nakonec dočasně bydleli v důstojných podmínkách.

Jedním ze zajímavých příkladů krizových projektů, které KOMA nabízí, je právě tábor určený k dočasnému bydlení. Ten je vybudován systémem SmartSpacePack, přičemž domky jsou realizovány právě z odlehčených modulů. Ke každé skupině obytných celků je pak dodána hygienická stanice, která v sobě kombinuje zdroj vody, toalety a místo k praní prádla. V samotném středu pak může být umístěna buď administrativní budova, nebo nemocnice, škola apod.

Na modulární výstavbu bychom tak měli pohlížet i optikou okamžitých lidských potřeb, kterým modulární výstavba dokáže rychle vyhovět. Koneckonců právě za tímto účelem byla výstavba z prefabrikovaných objektů vynalezena. Pomocí modulární výstavby můžeme vytvářet dočasné urbanistické celky, které lze ve velmi krátké době realizovat a pak je zase po určité době buď přemístit, nebo složit a někdy v budoucnu znovu postavit na jiných místech. Je zřejmé, že právě forma výstavby systémem SmartSpacePack může pomoci v problematických slumech, v utečeneckých táborech, v místech postižených zemětřesením či záplavami.

O možnostech modulární výstavby v krizových situacích a v náročných podmínkách se můžete více dozvědět buď u výrobce KOMA Modular ve Vizovicích, nebo u prodejce KOMA Space ve Vídni.
0 comments
add comment

Related articles