Letiště v Africe z vizovických KOMA modulů

Publisher
Tisková zpráva
04.06.2021 11:10
KOMA MODULAR s.r.o.

Senegal

Největší zakázku, kterou Česká republika získala na africký kontinent, je dodávka 5 modulárních letišť. Vizovická firma je díky inovativním technologiím generální dodavatel pro stavby letištních hal, hangárů i zázemí.

Jako první vznikne již letos letiště v bývalém hlavním městě – St. Louis. Kompletní podoba letiště se skládá z dvoupodlažní haly, hangáru a dvou vrátnic. Letiště je unikátní jak použitou modulární technologií, ale také použitým materiálem, který je uzpůsoben vysokým teplotám i velké vlhkosti na africkém kontinentu. „Letiště jsme z modulů ještě nestavěli. Má to svá specifika, musíme počítat s tím, že jde o budovy s velkým pohybem lidí,“ zmínil Kováč, ředitel zahraničního obchodu v KOMA Modular.

Hala se skládá ze 100 modulů a díky využití i ploch mezi moduly, které vznikly zastřešením prostor má užitnou plochu přes 2 600 m2. Bude vybavena všemi vymoženostmi, jak jste z letiště zvyklí – bezpečnostní kontrolou a čekárnami na odlet, VIP lounge, výdejem zavazadel, bezpečnostní a pasovou kontrolou, administrativním i technickým zázemím letiště. Hangár bude z 30 modulů.

Jak se dostanou moduly z Vizovic až do Senegalu?

Moduly se začaly vyrábět na začátku února. V dubnu se pak převezly do německého přístavu v Hamburku, kde čekaly na tzv. MAFI – plošiny, na které se po dvou umístily a až připlula loď, na které se měly moduly převážet, zahákly se plošiny za sebe a moduly mohly jako vláček zajet do podpalubí lodi Grande Angola. Loď je převezla do Dakaru, odkud se opět pomocí kamionu přepraví na místo výstavby.

Letiště vyroste na místě za pár měsíců, mělo by být hotové na konci roku 2021.

0 comments
add comment

Related articles