Den švýcarské a české architektury se zaměřil na udržitelnost i družstevní bydlení jako budoucnost českých měst

Publisher
Tisková zpráva
28.10.2021 01:00
Laufen

První ročník konference s názvem Den švýcarské a české architektury přinesl přednášky renomovaných architektů z vyhlášených švýcarských architektonických studií na současná témata urbanismu v Čechách i ve Švýcarsku. Kromě aktuálních oborových otázek se věnoval i ukázkám konkrétních realizací. Konferenci pořádala značka Laufen, přední švýcarský výrobce designových koupelen, a Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika.

„První ročník jsme pojali široce. Název Panorama švýcarské architektury poukazuje na to, že jsme chtěli představit klíčové systémy architektury, které fungují ve Švýcarsku. Zaměřili jsme se především na udržitelnost životního prostředí, ekologické materiály, ale i problematiku denzifikace nebo bydlení místních ve velkých městech,” vysvětluje Luis Sergio Castro, generální ředitel společnosti Laufen CZ, která Laufen na českém trhu zastupuje.

Švýcarský vzor: Udržitelnost a ekologické materiály

Ústředním tématem prolínajícím se napříč přednáškami všech zúčastněných architektů byla udržitelnost a apelace na ekologii. Rozmanité možnosti využití ekologičtějších materiálů nastínil hned na začátku Matěj Draslar, švýcarský architekt českého původu ze špičkového architektonického studia agps Architecture. Do svých projektů vnáší švýcarské smýšlení, aspekt udržitelnosti, souznění s historií a okolní zástavbou a v neposlední řadě důraz na práci s přírodními materiály. Jednou z ukázek, jak je v architektuře využít, je jeho návrh nástupního terminálu v přístavu v Helsinkách, který rezonoval napříč celým odborným publikem. Kromě inovativního přístupu k zástavbě se v závěru přednášky věnoval také projektu Florenc21, architektonické soutěži, které se se svým studiem účastní. Jejím cílem je najít vhodný návrh na revitalizaci prostředí mezi Masarykovým nádražím a Florencí.

Myšlenku udržitelnosti podpořil i Lidor Gilad ze společnosti Itten+Brechbühl, která je jedním z průkopníků v ekologickém přístupu k architektuře. Lidor Gilad se, jako partner firmy a vedoucí oddělení designu, věnuje realizaci veřejných staveb, jakými jsou nemocnice, zdravotnická zařízení, muzea či galerie, univerzitní kampusy nebo výzkumné budovy. Inspirací pro české architekty a urbanisty byla nejen ukázka jeho celodřevěných staveb, které plně odpovídají trendu tzv. “green architecture”, přestože – s nadsázkou řečeno – nemají ani jeden prvek v barvě zeleně. Pro Čechy uplatnitelná byla i realizace univerzitní nemocnice v Lausanne, která dbá jak na potřeby pacientů, tak na kvalitní zázemí pro zdravotníky, kteří jsou v českém prostředí často přehlíženi.

Družstevní bydlení jako nutnost

Kriticky se k současnému českému přístupu k architektuře a urbanismu vyjádřil Miroslav Šik. Dlouhodobě se netají tím, že jedním z důvodů, proč se nikdy nevrátil do české vlasti, byl právě postoj Čechů k architektuře. Zdůrazdil důležitost integrace prostoru a politicko-byrokratických procesů, zaměřil se ale také na družstevní bydlení. Dle jeho názoru je v Čechách v poslední době považováno téměř za tabuizovaný výraz, přestože má v zemi více jak stoletou tradici. Dle architektových slov není družstevní bydlení už dávno revolucí, nýbrž nutností. Šik ho vnímá jako jednu z cest, jak zpřístupnit bydlení ve městech střední třídě, která nemusí žít pouze na periferiích, ale město doopravdy využije. Přednášku doplnil o bohaté zkušenosti ze Švýcarska, kde se družstevní bydlení těší velké oblibě. Země má nejvíce bytových družstev na počet obyvatel a velké množství lidí má díky uvedenému systému snadnější přístup ke kvalitnímu bydlení.

Propojení tradic a modernity

Posledním z architektů, který sdílel své dlouholeté zkušenosti v architektonickém odvětví, byl Nicolas Vaucher ze studia Burckhardt+Partner. Je proslulý zejména obhajobou a propagací architektury, která zlepšuje městské a sociální prostředí. Českému odbornému publiku přestavil specifické aspekty švýcarského přístupu k architektuře a prezentoval konkrétní příklady a inspirující ukázky realizací. Velkou pozornost si získaly především jeho postřehy ke kombinaci tradic a modernity.

Na dotazy ke Dni švýcarské a české architektury odpověděl Luis Sergio Castro, generální ředitel společnosti Laufen CZ:

Co Vás vedlo k rozhodnutí uspořádat odborně laděnou konferenci k tématu české a švýcarské architektury?

Už delší dobu jsme uvažovali o uspořádání akce, který by dokázala propojit přední české a švýcarské designéry a architekty. Jako švýcarská značka věnující se prémiovému koupelnovému designu úzce spolupracujeme s nejlepšími světovými designéry. Velmi dobře známe odborné prostředí nejen ve Švýcarsku, ale také napříč Evropou, a díky našemu působení v České republice se pravidelně setkáváme i s českými odborníky. Vnímali jsme to jako perfektní přiležitost pro uspořádání konference, na které renomovaní odbnorníci představí své vize a dlouholeté zkušenosti. Zároveň jsme chtěli být iniciátory osobních setkání předních architektů a širší diskuze nad nejaktuálnějšími přístupy a tématy v designu a architektuře. Jsem rád, že se nám akci podařilo nejenom zrealizovat, ale přinesla řadu podnětů, které česká odborná veřejnost ocenila.    

Proč jste zvolili právě oblast architektury? 

Na první pohled se může zdát, že architektura a bytový design jsou dvě odlišná odvětví, ale ve skutečnosti k sobě mají velmi blízko. Obě kladou důraz na propojení perfektního designu a praktičnosti, která je při pravidelném denním užití klíčová. Výsledný produkt musí lidem nabízet nejvyšší možný komfort, a to v dlouhodobém horizontu. Kromě snahy o dokonalé vizuální provedení si při výrobě koupelnového designu také zakládáme na kvalitních materiálech, respektujeme tradici a vycházíme z dlouholetých zkušeností, současně  nám ale nechybí velké nadšení pro inovativní přístupy a udržitelnější výrobu. Ze zkušenosti mohu říci, že odborníci v architektonickém odvětví přistupují k návrhům a realizacím svých projektů stejně. Nejenom, že nás podobné myšlení spojuje, ale jsme si navzájem inspirací.

0 comments
add comment

Related articles