Architekturu chceme více propagovat mezi laickou veřejností

Source
archiweb.cz
Publisher
Tisková zpráva
16.03.2020 12:00
Zleva: Jan Kratochvíl (vydavatel a šéfredaktor Archiwebu), Jan Hejhálek (obchodní ředitel Archiwebu, vydavatel časopisu INTRO) (foto: Michael Tomeš)

Začátkem letošního roku došlo k navázání spolupráce dvou médií, jejichž společným zájmem je architektura. Řeč je o internetovém portálu Archiweb.cz a čtvrtletníku INTRO, aktuálně nejsledovanějším časopise o architektuře u nás. Nejen o této spolupráci promluvil Jan Kratochvíl, vydavatel a šéfredaktor Archiwebu.


Archiweb vznikl jako učební pomůcka studentů FA VUT. Kdo ho navštěvuje v současnosti?
Architekti a studenti stále tvoří největší skupinu našich čtenářů, stejně tak projektanti a firmy ze stavebnictví, ale hodně početnou skupinou jsou i stavebníci laici, kteří hledají architekta nebo inspiraci. Snažíme se, aby byl Archiweb maximálně přívětivý pro všechny zájemce o architekturu.

Jak byste Archiweb charakterizoval? Co ho odlišuje od ostatních webů zaměřených na architekturu?
Archiweb je místo na internetu, kam chodí fanoušci architektury, těší se z krásných domů a čerpají podněty pro svou práci, můžou se zapojovat a vstřebávat novinky z domova i ze světa. Jsme takové zrcadlo aktuálního dění a současně elektronická galerie nebo spíš muzeum architektury. Na rozdíl od ostatních máme lepší databázovou strukturu, více informací a určitě jsme mnohem větší srdcaři (smích).

Došlo v poslední době na Archiwebu k nějakým změnám? Přibyly nějaké novinky?
Velkou změnou byl redesign stránek, což je sice už tři roky zpátky, ale byla to pro nás zásadní věc, a to i z hlediska finanční náročnosti. Některé části Archiwebu ještě v novém designu nejsou, takže je to permanentní výzva, v prosinci se nového designu dočkal například newsletter. Velkou novinkou tohoto roku bude mobilní verze, bylo to naše největší novoroční předsevzetí. Snažíme se také rozšířit redakční okruh o nové spolupracovníky. Jsem moc rád, že pro nás aktuálně píše i báječná Tereza Šváchová z Prahy.

Tereza Šváchová je zároveň redaktorkou časopisu INTRO. Jeho vydavatel Jan Hejhálek se nedávno stal vaším novým obchodním ředitelem. Proč jste se rozhodl navázat s INTREM spolupráci?
Myslím, že ta naše spolupráce postupně zesilovala, nejprve v rovině propagace, pak v redakční rovině a teď už i v obchodním směru. Určitě za to mohou vzájemné sympatie, respekt a možná i krevní skupina (smích). INTRO a Archiweb vznikly na periferii, máme stejné priority, jen se lišíme v médiu, které provozujeme, ale ve spoustě věcí se překrýváme.

Jak časopis, potažmo web INTRA hodnotíte z pozice architekta?
Hodnotím ho velmi kladně a na každé nové číslo se těším. Mám rád zrealizovanou architekturu, kterou můžu zažívat, dotýkat se jí, nechat ji na sebe působit… Proto mě už od začátku "materiálový" redakční plán INTRA baví. Architekturu jsem šel studovat, abych mohl věci navrhovat a stavět. Přílišné teoretizování a spekulování je mi cizí, jsem kluk z vesnice…

V roce 2005 jste v rozhovoru pro časopis Architekt uvedl, že česká architektura není v mezinárodním kontextu zas tak zajímavá. Jak to vidíte dnes? Zaznamenal jste během té doby nějaký posun?
Žádný výrazný posun jsem nezaznamenal. Řešíme si naše lokální témata a nemáme ambice měnit svět. Máme ještě spoustu práce se sebou samými, natož abychom byli lídři globální diskuse. Podívejte se například na přehlídku Mies van der Rohe Award o nejlepší evropskou stavbu. Tam jsme jako národní scéna už dlouhá léta nezabodovali. Spíš než inspiraci a obdiv u nás architektonický svět hledá kvalitní a levné vizualizátory a šikovné kresliče. To je také zajímavé téma na prozkoumání.

Rovněž jste podotkl, že čeští architekti neumějí svoji práci prodat. Platí to i dnes? Co by jim mohlo pomoci, aby se o jejich práci vědělo i v zahraničí?
Prorazit ve světě je čím dál obtížnější a nevidím žádnou uznávanou star, která by pocházela z bývalého východního bloku, možná Robert Konieczny. Účastnit se světových soutěží je vzhledem ke konkurenci sázka do loterie. Nemyslím si ale, že by to měl být náš cíl, vyvážet architektonické služby do zahraničí. Primárně bychom měli zlepšovat naše domácí prostředí, kde vidím pořád velké nedostatky.

Jakým směrem se bude Archiweb ubírat? Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Chceme ještě více propagovat architekturu mezi laickou veřejností. Investujeme hodně času a prostředků do sociálních sítí. Vedle představování krásných realizací bychom se chtěli více věnovat procesu navrhování a vůbec práce architektů, a to hlavně formou rozhovorů a anket.
0 comments
add comment