Zlín čeká na stanovisko památkářů k obnově Velkého kina

Zlín - Zlínská radnice čeká na vyjádření památkářů k obnově Velkého kina, které je kvůli problémům se statikou od března 2016 zavřené. V první polovině letošního roku se očekává vydání odborného stanoviska Národním památkovým úřadem, podle něj bude následně definováno zadání architektonické soutěže, ze které vzejde návrh na rekonstrukci objektu, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.


Velké kino postavila v roce 1932 firma Baťa podle návrhu, jehož autorství je přisuzováno architektu Františku L. Gahurovi. Původní kapacita hlediště dosahovala až 2270 míst, postupně byla snížena na nynějších 1010 sedadel. Jde o největší kinosál s celoročním provozem v republice.

"S Národním památkovým ústavem jsme jednali naposledy v prosinci minulého roku na jeho půdě v Praze. Vypadá to, že nám doporučí zachovat v co největší míře původní kovovou konstrukci Velkého kina s tím, že zároveň vznikne zcela nová konstrukce, jež umožní objekt modernizovat a následně využívat víceúčelově. Co se týká vnějšího vzhledu, jsme s památkáři zajedno v tom, že bude zachovaná 'krabice od bot', tedy původní vzhled budovy," uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN).

Město již nyní hledá budoucí využití objektu. "Musí být multifunkční, o tom není pochyb. Vzhledem k nutnosti zachování sálu v co největším objemu přitom neočekáváme, že Velké kino bude ekonomicky soběstačné. Jeho hodnoty jsou jinde. Zároveň je však nutné Velké kino organizačně propojit s Kongresovým centrem, které má v budoucnu velký ekonomický potenciál. Budeme se snažit jej využívat v maximální možné míře a prostor Velkého kina nám k tomu pomůže. Výsledkem by pak mohlo být společné neztrátové hospodaření těchto dvou dominantních objektů," uvedl primátorův náměstek Jiří Korec (ANO).

Osudem Velkého kina se zabývá odborná skupina, ve které jsou kromě památkářů a zástupců radnice i architekti, statici, inženýři i představitelé zlínského filmového festivalu pro děti a mládež, kteří objekt tradičně využívali a opět by se do něj chtěli vrátit.
0 comments
add comment

Related articles