Zlínští zastupitelé dali peníze na soutěž na rekonstrukci kina

Source
Jana Kuncová
Publisher
ČTK
13.09.2019 08:30
Czech Republic

Zlín

František Lýdie Gahura

Zlín - Zlínští zastupitelé dnes rozhodli o přidělení peněz na takzvaný soutěžní dialog týkající se rekonstrukce Velkého kina. Již loni, kdy příprava začala, dali na proces architektonické soutěže tři miliony korun, dnes rozhodli o dalším 1,9 milionu korun. Forma soutěžního dialogu je podle primátora Jiřího Korce (ANO) náročnější, delší a nákladnější, umožní však městu i při soutěži vstupovat do podmínek, případně je upravovat či o nich diskutovat.


"Je to nová forma, která se nepoužívá často, proto jsme také využili možnosti externího administrátora, který s tím už zkušenosti má," řekl dnes novinářům Korec. Soutěž by měla být vyhlášena v září, výsledky by měly být známé asi do roka. Náklady na rekonstrukci by neměly přesáhnout 250 milionů korun.

Velké kino je kvůli problémům se statikou od března 2016 zavřené. Postavila ho v roce 1932 firma Baťa podle návrhu, jehož autorství je přisuzováno architektu Františku L. Gahurovi. Původní kapacita hlediště dosahovala až 2270 míst, postupně byla snížena na nynějších 1010 sedadel, což byl největší kinosál s celoročním provozem v republice.

V zadávacích podmínkách soutěže je zachování kinosálu a doplnění dalších funkcí. Objekt by mohl být využívaný pro další kulturní akce, záležet však bude také například na nákladech na akustiku. "Požadavky z památkové péče jsou zachovaný sklon hlediště," uvedl Korec. Kapacita by měla být 800 míst. Potřeba je také zvětšit zázemí, vybudovat například konferenční místnosti.

"Zadání známe, co nevíme, to je otázka příjmová, jak velký prostor zůstane pro využití komerční, které může sanovat provoz Velkého kina. Neznáme náklad na vytvoření volného prostoru, pro foyer při velkých akcích, muzeum kinematografie či virtuální realitu," uvedl Korec.

Cílem rekonstrukce je zachovat co nejvíce z původní konstrukce objektu, nosná konstrukce je však ve špatném stavu. "Velké nedostatky má už v původu, místy se šetřilo," uvedl Korec. Venkovní podoba kina však zůstane i po rekonstrukci stejná.
0 comments
add comment

Related articles