Žatec opravuje bývalý klášter za 100 mil. Kč, chce tam mít robotické centrum

Publisher
ČTK
31.01.2022 19:35
Czech Republic

Žatec


Žatec – V Žatci na Lounsku od konce loňského roku pracují stavbaři na opravě bývalého kapucínského kláštera. Kulturní památka má po přestavbě sloužit jak pro setkávání spolků a pořádání různých akcí, tak i jako robotické a polyfunkční centrum. Náklady na jednu z největších investic města za posledních několik let se odhadují na 100 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala vedoucí odboru rozvoje města Žatec Kateřina Mazánková.


Práce jdou podle harmonogramu. "Je provedena většina bouracích prací, demontáže stávajících zařízení, průzkumy mykologické, vlhkosti a kanalizace, zahájeny byly práce na odvětrávaných podlahách v přízemí," uvedla Mazánková. Kromě řemeslníků se na stavbě pohybují také archeologové, protože při pracích narazili na pozůstatky původních hradeb. Na rekonstrukci dohlížejí památkáři.

V plánu rekonstrukce celého objektu kláštera, kromě střechy, která byla opravena v předchozích letech. Obnova čeká i rajskou zahradu v atriu stavby a zahradu u západní fasády s venkovním posezením. Přibude také přízemní přístavba vstupní části a výtah v robotickém centru.

Radnice připravovala projekt přestavby kulturní památky ze 17. století několik let. Náklady ještě loni činily 80 milionů korun, částku ale zvýšily rostoucí ceny ve stavebnictví. Stavba byla nakonec vysoutěžena za 94 milionů korun. Další miliony korun budou stát restaurátorské práce, protože se v objektu našly cenné barokní a klasicistní výmalby.

Z vlastního rozpočtu chce město dát během dvou letech 40 milionů korun a 24 milionů půjde z evropských dotací z programu IROP a z prostředků místní skupiny Vladař. K financování investice chce radnice využít také úvěr, jehož výše bude na programu příštího jednání zastupitelstva.

Předpokládaný termín dokončení stavby je naplánován na podzim příštího roku. S otevřením robotického centra, jež umožní i pokročilejší technické vzdělávání dětí, se počítá v roce 2024.

Areál kláštera kapucínů se nachází u jihovýchodního okraje historického jádra města a je vymezen ohradní zdí. Tvoří ho kostel s konventem, většina pozemku je upravena jako zahrada. Klášter byl vystavěn v druhé polovině 17. století. Zrušen byl v 50. letech minulého století, poté sloužil jako škola a pak jako domov důchodců. Opuštěný je od 80. let minulého století a od té doby chátrá.
0 comments
add comment

Related articles