Kapucínský klášter v Žatci se má stát centrem robotiky

Publisher
ČTK
16.05.2017 15:45
Czech Republic

Žatec

foto: Milada13, WikimediaCommons

Žatec - Bývalý kapucínský klášter v Žatci se má změnit v regionální centrum robotiky. Prostřednictvím dotace z evropských fondů chce město tímto způsobem uchránit nevyužitý objekt od dalšího chátrání a zároveň pro něj najít smysluplné využití. Centrum robotiky by sloužilo především ke vzdělávání školáků, v odpoledních hodinách by budovu mohly ke své činnosti využívat žatecké spolky. Novinářům to dnes řekla starostka Žatce Zdeňka Hamousová (Volba pro město).


"Budeme vypisovat výběrové řízení na vypracování projektové dokumentace. Pokud zastupitelstvo záměr schválí, na podzim budeme podávat žádost o dotaci. Náklady na rekonstrukci se budou pohybovat v řádu 30 milionů korun. Bude to jedna z možností propojení školství a moderních technologií," popsala Hamousová. Školáci by se v klášteře mohli učit ovládat roboty nebo je i sestavovat. Znalosti z těchto hodin by v dospělosti mohli využít při hledání zaměstnání, například v nedaleké průmyslové zóně Triangle.

Zrekonstruovaný klášter by ale mohly využívat i žatecké spolky, které se nyní nemají kde scházet. "Klášter by plnil funkci spolkového domu. Plánujeme v něm asi deset kluboven a dvě společenské místnosti," řekl městský architekt Jiří Vaníček. Ke společnému využití by sloužilo i zázemí včetně jednoduchého občerstvení.

Budova kláštera je dlouhodobě nevyužívaná, město se ji neúspěšně pokoušelo prodat. Kvůli špatnému stavu střechy dokonce objektu hrozilo zřícení. Do stavebního zajištění město vložilo osm milionů korun. v rámci projektu Chrámu Chmele a piva se podařilo zrekonstruovat také klášterní zahradu.

Kapucínský klášter s kostelem Korunování Panny Marie byl vystavěn v letech 1676 až 1684, klášter byl zrušen v roce 1950.
0 comments
add comment

Related articles