Zastupitelé projednali celoměstsky významné změny územního plánu

Publisher
ČTK
15.06.2018 09:45
Czech Republic

Prague

Praha - Pražští zastupitelé dnes projednali a schválili několik celoměstsky významných změn územního plánu, které umožní na pozemcích stavět. Mezi nimi je například změna v okolí Masarykova nádraží, v Košířích, v Chitussiho ulici v Praze 6 nebo v Ruzyni. Proti některým změnám protestovali zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a komunisté. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která materiály zastupitelům předložila, se do diskuse zastupitelů zapojovala sporadicky. Další změny územního plánu mají zastupitelé ještě na programu a budou je projednávat.


Zřejmě nejvíce se zastupitelé přeli u změn souvisejících s Masarykovým nádražím, kde předložený dokument počítal se sjednocením funkce území, protože funkce byly v minulosti roztříštěny. Podle zástupců Trojkoalice ale změna znamená navýšení zástavby, kterou tam plánuje společnost Penta. Ve vášnivé diskusi pak dokonce zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) označil Krnáčovou za "agentku Penty".

Dlouhou diskusi vyvolala i změna plánovaná v Chitussiho ulici. Tam chce stavět vilové domy společnost Nebeský Klid, jejímž jediným akcionářem je Penta. Nyní jsou na pozemku dvě léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), jedna městská a druhá soukromá. Dohromady mají asi 200 lůžek. "Nejde o to, že by ta vilová čtvrť nemohla vzniknout, ale není jasné, jak se investor bude podílet na stěhování. Hrozí i to, že nenávratně zmizí těch 100 lůžek v soukromé LDN," řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Schválena byla rovněž změna v Košířích, při které má být místní zeleň změněna na pozemek využitelný k výstavbě domů. Pozemek je součástí chráněného přírodního celku Košíře-Motol. Spory vyvolala také změna v Komořanech, kde investor požadoval navýšit tzv. koeficienty výstavby, které umožňují postavit vyšší domy.

Zastupitelé projednávali také změny, které už jednou zamítli. Byl to případ zamýšlené výstavby v Evropské ulici v Ruzyni. Proti němu protestovali na jednání také tamní obyvatelé. Části zastupitelů a lidem se nelíbila zejména výška plánované budovy. Tuto změnu nakonec zastupitelé neschválili.

Na programu jednání byla i změna týkající se louky Šabatka v Komořanech. Proti výstavbě tam dlouhodobě protestují místní. Proti schválení změny se postavila Trojkoalice a Piráti. "Změnu již dvakrát zrušil soud. Tady je to celkem jednoduché, když soud řekl, že je nezákonná, tak má být zrušena," řekl poslanec a donedávna zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který má z pozice poslance právo promluvit. Projednávání změny zastupitelé nakonec přerušili do září.
0 comments
add comment

Related articles