Z vyhořelých Slunečních lázní u přehrady v Jablonci po sanaci moc nezbylo

Publisher
ČTK
15.09.2022 17:55
Czech Republic

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Z vyhořelých Slunečních lázní u přehrady v Jablonci nad Nisou mnoho nezbylo. Sanace prostoru skončila v pondělí, radnici přišla zhruba na milion korun, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Vyčištěný pozemek už radnice předala nájemkyni, které smlouva vyprší až na konci října. Už v pátek se tam uskuteční Benefiční rockový koncert pro Sluneční lázně, ve kterém se představí kapely Danger Six, Diesel a Muhu.


"Po měsíci od ničivého požáru bychom se se všemi rádi sešli a na chvilku zapomněli na neštěstí, které nás potkalo," řekla dnes ČTK Lucie Pokorná, která areál léta provozovala. Z areálu podle ní nic nezbylo, jen přípojka vody trčí z holé země, aby zajistila sociální zázemí, pronajala dvě mobilní toalety. Co bude dál, zatím neví a podobně je na tom i radnice. O osudu vyhořelého městského areálu Slunečních lázní bude rozhodovat až nové vedení města, které příští týden vzejde z voleb.

Sluneční lázně z roku 1927 nabízely občerstvení, ale i sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Větší část areálu zničil ve středu 17. srpna ráno požár, škodu radnice odhadla na deset milionů korun. Příčinou požáru se zabývají kriminalisté. Prověřují tři možnosti - úmyslné zapálení, nedbalost a technickou závadu na zařízení.

Bezmála stoleté objekty Slunečních lázní byly ve špatném stavu už před požárem a ve městě se řadu let vedly diskuze o tom, zda historické stavby zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit místo nich moderní budovu. Město si nechalo před několika lety zpracovat projekt minimalistické budovy, která měla zchátralý areál Slunečních lázní nahradit. Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší výhled na přehradu z horní terasy. Projekt Petra Stolína však vyvolal odpor části veřejnosti, a i proto se nerealizoval.

Teď je podle Fričové na stole několik variant, co na prázdném pozemku postavit. "Buď to bude replika toho, co tam stálo, nebo něco nového ve stylu projektu Atelier 4, který má jediný platné územní rozhodnutí, anebo tam bude stát něco úplně jiného, na co se vyhlásí architektonická soutěž. Rozhodnutí bude na novém zastupitelstvu," dodala mluvčí magistrátu.
0 comments
add comment

Related articles